PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Elon Musk w sporze z szefem Światowego Programu Żywnościowego

Elon Musk w sporze z szefem Światowego Programu Żywnościowego

Autor: Kamila Ciężka 2021-11-05 20:17:54
Elon Musk

Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, chce przekazać 6 mld dolarów na pomoc głodującym. Jednak zrobi to tylko w bardzo specyficznych warunkach.

Najbogatszy człowiek świata odpowiadał dyrektorowi Światowego Programu Żywnościowego ONZ, który powiedział CNN w zeszłym tygodniu, że 6 miliardów dolarów od ludzi takich jak Musk i Jeff Bezos może "pomóc 42 milionom ludzi", którzy, jak powiedział, "dosłownie umrą, jeśli do nich nie dotrzemy".

Musk spiera się z szefem WFP

W tweecie Elon Musk rzucił wyzwanie Światowemu Programowi Żywnościowemu, mówiąc, że "sprzedałby akcje Tesli już teraz", jeśli Światowy Program Żywnościowy ujawniłby mu, jak wykorzystano 6 miliardów dolarów ("open source accounting").

Musk napisał na Twitterze, że on i opinia publiczna mają prawo "zobaczyć dokładnie, jak wydawane są pieniądze". David Beasley ze Światowego Programu Żywnościowego WFP odpowiedział na żądanie Muska, jak donoszą amerykańskie media, mówiąc:

Mogę Cię zapewnić, że mamy systemy na miejscu dla przejrzystości i księgowości open source. Twój zespół może nas audytować i współpracować z nami, aby mieć absolutną pewność, że tak właśnie jest.

Wyjaśnił również, że 6 miliardów dolarów nie "rozwiąże problemu głodu na świecie", jak napisał Musk na swoim Twitterze, ale jest raczej "jednorazową darowizną, aby uratować 42 miliony istnień ludzkich podczas tego bezprecedensowego kryzysu głodu".

Wymagana darowizna w wysokości 2% wartości netto

Musk odpowiedział jednemu z użytkowników Twittera, Elon Musk który zwrócił uwagę, że 6 miliardów dolarów stanowi jedynie 2% jego majątku netto. Elon Musk powiedział, że jeśli WFP może "dokładnie" opisać, jak darowizna rozwiąże problem głodu na świecie, to on może "sprzedać akcje Tesli natychmiast i to zrobić".

To nie jest skomplikowane. Nie proszę ich, aby robili to codziennie, co tydzień, co roku. Wszystko, o co proszę, to 2% wartości netto. Jestem za tym, żeby ludzie zarabiali pieniądze, ale Bóg wie, że jestem też za tym, żeby pomagali ludziom, którzy są teraz w wielkiej potrzebie. Świat ma wielki problem.

– powiedział Beasley w CNN.

Beasley powiedział również, że kwota 6 miliardów pomogłaby "zapobiec globalnej niestabilności politycznej i masowej migracji oraz uratować 42 miliony ludzi przed skrajem głodu".

Musk był wcześniej krytykowany za nieprzekazywanie większej części swojej ogromnej fortuny, chociaż powiedział również, że woli pozostać anonimowy przy przekazywaniu pieniędzy, a na początku tego roku poprosił użytkowników Twittera o "krytyczną opinię" na temat jego opcji darowizn. Na początku tego roku publicznie zobowiązał się do przekazania 150 mln dolarów, w tym 100 mln dolarów nagrody w konkursie na sekwestrację dwutlenku węgla z atmosfery.

Co organizacje charytatywne zrobią z pieniędzmi?

Na pytanie Muska o wydatki WFP, Beasley odpowiedział, że w 2020 roku wyniosły one 8,4 mld dolarów.

8,4 mld USD, pokrywa to, czego potrzebowaliśmy, aby zapewnić pomoc żywnościową dla około 115 mln ludzi w 2020 roku. Obecnie potrzebujemy 6 miliardów dolarów oprócz naszych obecnych potrzeb finansowych z powodu doskonałej burzy wynikającej z nasilających się skutków COVID, konfliktów regionalnych i wstrząsów klimatycznych.

– stwierdził.

Obecny kryzys głodowy jest "toksycznym koktajlem" konfliktów, zmian klimatycznych, katastrof, strukturalnego ubóstwa i nierówności.

– dodał szef WFP.

Według Światowego Programu Żywnościowego, głód na świecie ogłasza się, gdy niedożywienie jest powszechne, a ludzie umierają z głodu, ponieważ nie mają dostępu do wystarczającej ilości żywności. Ludzie w 43 krajach są obecnie "na skraju głodu i śmierci głodowej", w tym w Afganistanie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga, Etiopii, Haiti, Hondurasie, Sudanie Południowym, Sudanie, Ugandzie, Wenezueli, Jemenie i Zimbabwe W celu uratowania jak największej liczby istnień ludzkich, organizacja uruchomiła awaryjny plan żywnościowy.

Czytaj też: Głód na świecie to prawdziwy problem

agrarheute.com/fot.wikimedia,Daniel Oberhaus,Bill Ingalls


Aktywiści Extinction Rebellion wzięli na celownik brytyjską cukrownię

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 13:30:00

Budynki wymazane farbą i przyklejeni do nich ludzie, czyli aktywiści na G7

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 11:29:00

Czy Greta Thunberg była opłacana przez Rosję? Aktywiści mają dowody

Autor: Świat Rolnika 2022-06-23 14:45:00

BULT SMOGOWICZE