O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2021

Autor: Monika Faber

Ekolodzy z DUH i Greenpeace chcą pozwać firmy motoryzacyjne!

Ekolodzy

Ekolodzy z DUH i Greenpeace chcą zmusić w sądzie VW, BMW i Mercedes do zaprzestania oferowania samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 roku.

Ekolodzy z DUH i Greenpeace uderzają w czołowe niemieckie firmy motoryzacyjne

Deutsche Umwelthilfe (DUH) i Greenpeace ogłosiły szczegóły planowanej akcji klimatycznej przeciwko czterem głównym niemieckim korporacjom. Jak zapowiedzieli dwaj prawnicy organizacji w Berlinie, podjęto już pierwsze kroki prawne przeciwko trzem grupom samochodowym BMW, Mercedes Benz AG, Volkswagen oraz grupie naftowo-gazowej Wintershall Dea.

Za pomocą nakazów zaprzestania działalności ekolodzy obu organizacji chcą, aby trzej niemieccy producenci samochodów przestali sprzedawać pojazdy z silnikami spalinowymi do 2030 roku. Zgodnie z listem prawników, firma Wintershall Dea zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego nie powinna najpóźniej do 2026 roku dokonywać nowych odwiertów.

Ostatecznym celem jaki wyznaczyli sobie ekolodzy jest zobowiązanie korporacji do zmiany modelu biznesowego w taki sposób, aby spełniały cele paryskiego porozumienia klimatycznego.

Jeżeli świat waha się przez kolejne dziesięć lat, wtedy cel 1,5 stopnia, a prawdopodobnie także dwa stopnie, nie może już zostać osiągnięty

– wyjaśnił prawnik Roda Verheyen, odnosząc się do postępującego globalnego ocieplenia, dla którego grupy ekologiczne promują wyżej wymienione korporacje w dużej mierze współodpowiedzialne.

Niemiecki przemysł motoryzacyjny ma gigantyczny globalny ślad

– powiedział prawnik reprezentujący Greenpeace w postępowaniu przeciwko VW.

Czytaj też: Ekolodzy sprzeciwiają się organizacji Polskiego Dakaru

Ekolodzy pozywają firmy motoryzacyjne, które same z siebie zapowiedziały neutralność klimatyczną

Prawnik Remo Klingen przygotowuje pozew przeciwkoEkolodzy 026 pozostałym trzem korporacjom dla Deutsche Umwelthilfe. Ekolodzy z DUH i Greenpeace powołują się również na orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z marca 2021 roku. Sędziowie w Karlsruhe uznali wcześniej obowiązującą ustawę o ochronie klimatu za częściowo niekonstytucyjną i w odniesieniu do zagrożonych swobód obywatelskich przyszłych pokoleń wezwali do ambitniejszych ochrona klimatu.

Zobowiązuje to nie tylko landy, ale także duże firmy

– mówi adwokat Verheyen.

Zgodnie z własnymi oświadczeniami powodowie chcą dochodzić roszczeń cywilnoprawnych o ochronę ich wolności osobistej i praw majątkowych. Jeśli korporacje nie podpiszą doręczonych nakazów zaprzestania działalności, pozwy zostaną wniesione do właściwych sądów,. VW ma na to czas do końca października, pozostałe firmy do 20 września.

Mercedes-Benz AG, Volkswagen i BMW nie rozumieją zapowiedzi organizacji ekologicznych Greenpeace i Deutsche Umwelthilfe, że wkrótce wystąpią przeciwko nim.

Jesteśmy wyraźnie zaangażowani w cele paryskiego porozumienia klimatycznego, a tym samym w dekarbonizację przemysłu motoryzacyjnego

– ogłosił Mercedes-Benz AG.

Firma zainicjowała „zmianę na neutralność klimatyczną” i „nie widzi podstaw do wydania nakazu”.

Jeśli dojdzie do pozwu, będziemy się przed nim bronić wszelkimi środkami prawnymi

– zapowiedział Mercedes-Benz.

W swoim oświadczeniu BMW i Volkswagen podkreśliły, że chcą teraz zbadać otrzymane pozwy. Obie grupy dały również jasno do zrozumienia, że ​​zaangażowanie w ochronę klimatu jest integralną częścią orientacji firmy. Podejście jakie wykazują ekolodzy, a także „ogłoszenie pozwu przeciwko jednej firmie” są uważane za „nieodpowiednie rozwiązanie ważnych wyzwań społecznych”, napisał Volkswagen.

heise.de/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023