PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Burmistrz Świerzawy ostrzega przed aktywistami: Uważajcie na oszustów

Burmistrz Świerzawy ostrzega przed aktywistami: Uważajcie na oszustów

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-01-04 10:01:24
Burmistrz Świerzawy

Burmistrz Świerzawy Paweł Kisowski zaapelował na swoim Facebooku, aby mieszkańcy uważali na aktywistów, którzy udają urzędników i kradną zwierzęta.

Na koniec 2021 roku miało miejsce odebranie psa w miejscowości Sokołowiec przez nieznane osoby. Podobny apel wystosował jakiś czas temu Burmistrz Bolkowa Grzegorz Kucab, który zaapelował na swoim Facebooku, aby mieszkańcy uważali na włamujących się na posesję pseudoekologów i aktywistów. Włodarz przypomina, że aktywiści nie mają prawa wejść na posesję. Taki czyn jest bezprawny i na ekologów czekają kary. Zwierzę może zostać odebrane przez policjanta lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt w przypadkach, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu.

Burmistrz Świerzawy ostrzega przed aktywistami

,,Proszę zawsze w takich przypadkach dzwonić na policję!” Burmistrz Swierzawy psy 02– apeluje burmistrz Świerzawy Paweł Kisowski.

Burmistrz dodał, że wydając decyzję administracyjną odbiera psa (zwierzę) zawsze w dzień (nie nocą), w obecności policjantów iw obecności urzędnika, który się przedstawi. Burmistrz dodał, że urzędnik UM przekaże decyzję administracyjną o odebraniu psa właścicielowi, od której może on się odwołać do SKO, a czynność taka jest konsultowana przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

,,Odbiór psa fizycznie przeprowadza pracownik schroniska, z którym Gmina Świerzawa ma podpisaną umowę (w Świdnicy), ani ja, ani urzędnicy nie będą stosować gazu wobec właściciela psa, pies trafi do schroniska w Świdnicy” – wskazuje burmistrz.

,,Nigdy nie są to przyjemne interwencje, ale zawsze muszą przebiegać zgodnie z prawem. Do dzisiaj pamiętam odebranie jednego dnia, od jednego właściciela w Starej Kraśnicy 9 psów, którym działo się źle (mimo kosztów jakie poniosła wtedy gmina – około 20 tys. zł, należało to zrobić dla dobra psów). Proszę uważać na oszustów podszywających się pod urzędników!” – dodaje włodarz.

,,To nie jest normalne. W cywilizowanym kraju nie byłoby potrzeby nikogo i nigdzie ostrzegać przed napaściami w wykonaniu organizacji, bądź co bądź, charytatywnej” – skomentował apel profil Centralne Biuro Ochrony Praw Zwierząt.

Czytaj też: Aktywiści ukradli psa. Odnalazł się na aukcji w Szwecji za sporą kasę

fb/fot.fb,Paweł Kisowski - Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa