O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-03-2022

Autor: Michał Rybka

Bez biopaliw i pasz dla zwierząt. Nowy plan Greenpeace

Greenpeace

Z racji braku dostaw oleju słonecznikowego i zboża z Ukrainy Greenpeace wzywa do zakazu stosowania biopaliw oraz ograniczenia pasz dla zwierząt w Niemczech.

Świat coraz mocniej przekonuje się o tym, że Ukraina niebezpodstawnie była nazywana jednym ze spichlerzy świata. Szczególnie przekonują się o tym Niemcy, u których trwa gorączkowe robienie zapasów np. cukru, mąki, czy właśnie oleju. Dlatego aktywiści wzywają niemiecki rząd federalny do wprowadzenia zakazu stosowania biopaliw w drodze rozporządzenia. 

Organizacja spycha dobro zwierząt na dalszy plan

„Świeży olej z rzepaku, soi czy palm nie powinien być w zbiorniku, tylko na stole” – mówi do grupy medialnej Funke Martin Hofstetter, ekspert ds. rolnictwa Greenpeace. 

Ponadto organizacja domaga się, aby znacznie mniej ziarna było wykorzystywane jako pasza dla zwierząt, a zamiast tego jako żywność dla ludzi. Najwyraźniej powagi z tej sprawy nie zdają sobie aktywiści Extinction Rebellion, którzy wysypali kilka ton zboża na tory. 

W Niemczech co roku około dwanaście litrów oleju rzepakowego na mieszkańca trafia do biopaliw do samochodów. Hofstetter z Greenpeace oblicza: „Dwanaście litrów oleju rzepakowego z łatwością wystarczyłoby na rok. Więcej ludzi można wtedy zaopatrzyć w te ilości ropy, gdyby ustał eksport oleju słonecznikowego z Ukrainy” – kontynuował Hofstetter.

Greenpeace

Greenpeace nawołuje do ograniczenia hodowli zwierząt

Według Greenpeace już w tym roku Europa mogłaby całkowicie zastąpić brakujący eksport zboża z Ukrainy. W tym celu mniej ziarna musiałoby zostać przetworzone na paszę dla zwierząt i wykorzystane jako żywność.

„Gdybyśmy mieli dziesięć procent mniej zwierząt w Europie, automatycznie mielibyśmy do dyspozycji wystarczającą ilość pszenicy, aby zrekompensować całkowite straty w eksporcie zboża na Ukrainie” – powiedział Hofstetter.

Przy całkowitej produkcji zboża w Europie wynoszącej 160 mln ton na paszę 10 proc.  odpowiada udziałowi zboża z Ukrainy w eksporcie.

Czytaj także: Greenpeace domaga się jak najszybszego wprowadzenia podatku od CO2

źródła:agrarheute.com/fot.pexels

swiatrolnika.info 2023