PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Aktywiści klimatyczni pomalowali farbą pomnik Churchilla

Aktywiści klimatyczni pomalowali farbą pomnik Churchilla

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 20:30:00
Aktywiści

Aktywiści z Extinction Rebellion Youth Cambridge obrzucili farbą popiersie Winstona Churchilla w ramach akcji „Dług dla klimatu”.

Akcja została przeprowadzona wczesnym porankiem we wtorek 28 czerwca podczas szczytu G7 w Niemczech. Miała na celu pokazanie, że narody krajów Południa niesłusznie płacą miliardy dolarów rocznie na ,, spłatę długu” wobec Ziemi. Protestujący zwracają uwagę, że Północ ma znaczny udział w kryzysie klimatycznym.

Historyczna odpowiedzialność za klimat

,,Dług dla klimatu” to globalna mobilizacja podczas szczytu G7 w Niemczech, na którym w ciągu trzech dni szczytu wzięło udział ponad 40 działań grup z 28 krajów. Większość działań ma miejsce na południu, a inne w krajach G7, „które mają nieproporcjonalną władzę nad Bankiem Światowym i MFW”.

Aktywiści zaznaczają, że globalne południe jest historycznie odpowiedzialne za zaledwie osiem procent załamania klimatu, ale ponosi 82– 92% kosztów i 98– 99% związanych z nimi zgonów. IPCC podkreślił, że „obecne wyzwania rozwojowe powodujące dużą podatność na załamanie klimatu są pod wpływem historycznych i bieżących wzorców nierówności, takich jak kolonializm, zwłaszcza dla wielu ludów tubylczych i społeczności lokalnych”.

Jeden z protestujących, który chciał pozostać anonimowy, powiedział: „Gdy szanowane instytucje, takie jak Churchill College, gloryfikują czołowych sprawców kolonializmu, aktywnie ukrywają nie tylko dowody historycznych szkód, ale pilną potrzebę bieżącej odpowiedzialności ze strony krajów Północy w obliczu kryzysu klimatycznego”.

Aktywiści uderzają w brytyjski kolonializm

Atak wyznacza nową linię protestu dla grupy działań na rzecz klimatu. Podczas gdy Churchill pozostaje niezwykle szanowaną postacią za kluczową rolę, jaką odegrał w pokonaniu nazizmu podczas drugiej wojny światowej, jego dobrze udokumentowane poglądy na temat rasy i kolonializmu są powiązane przez grupę działań na rzecz klimatu z zagrożeniami, przed którymi stoi dziś globalne południe.

„Dług jest kolanem na karku globalnego południa, napędzając rozwój przemysłu paliw kopalnych, eksploatację kolonialną i niszczenie środowiska. W samym środku kryzysu klimatycznego –  a świat szybko zmierza w kierunku globalnego kryzysu zadłużenia, uderzającego najbardziej w globalne południe –  budujemy ogólnoświatowy ruch, który może odpowiedzieć na oba kryzysy z perspektywy najbardziej dotkniętych. Ruch ten zamieni dług w działania na rzecz klimatu”– powiedział Estéban Servat z ,,Długu dla klimatu”.

„Nasz rząd desperacko stara się chronić narodową mitologię Wielkiej Brytanii, ponieważ prawda wymaga sprawiedliwości dla milionów ludzi poszkodowanych przez konsekwencje brytyjskiego kolonializmu”– mówią aktywiści z Extinction Rebellion.

Ta mobilizacja ma miejsce w tym samym czasie, kiedy w Anglii i Walii wchodzi w życie wiele przepisów ustawy o policji, przestępstwach, wyrokach i sądach. Pozwala to między innymi na skazanie kogoś, kto uszkodzi posąg, na do 10 lat więzienia, co stanowi podwójną minimalną karę za gwałt.

Czytaj również:Budynki wymazane farbą i przyklejeni do nich ludzie, czyli aktywiści na G7

Cambridgeindependent/fot.twitter,xryouthcambs