PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Aktywiści Extinction Rebellion protestowali w strojach pszczół 

Aktywiści Extinction Rebellion protestowali w strojach pszczół 

Autor: Świat Rolnika 2022-06-09 14:30:00
Aktywiści

Aktywiści Extinction Rebellion przebrani za pszczoły zorganizowali protest pod siedzibą partii liberalnej Mouvement Reformateur w belgijskim Saint-Gilles.

Siedziba partii stała się celem protestu, ponieważ ministerstwem rolnictwa od 2017 roku kieruje Denis Ducarme wywodzący się z Mouvement Reformateur. Protestujący skrytykowali stosowanie przez Belgię pestycydów, mimo iż są one „zakazane przez UE ze względu na ich wysoką toksyczność dla owadów zapylających”.

Aktywiści protestowali przeciwko używaniu pestycydów

Protest Extinction Rebellion był wymierzony w belgijską partię Mouvement Reformateur oraz wywodzącego się z niej ministra rolnictwa, który zdaniem aktywistów wydał zbyt wiele „uprawnień nadzwyczajnych” w celu dalszego stosowania toksycznych pestycydów.

Aktywiści przebrani za pszczoły, wrzucili również gigantyczną martwą pszczołę na stos wysłodków buraczanych przed biurem partii. 

„Uprawa buraków jest jednym z najważniejszych sektorów produkcyjnych w naszym kraju i wiąże się z dużą ilością pestycydów” – powiedział jeden z protestujących.

„Co roku, na wniosek belgijskiego ministerstwa rolnictwa, Unia Europejska wydaje te same zezwolenia na te same pestycydy zabijające owady zapylające” – powiedział rzecznik Extinction Rebellion.

„Innymi słowy, nasz rząd, deklarując wspólne okresowe zjawiska, takie jak inwazje mszyc, jako „stany nadzwyczajne”, znaczna część sektora rolnego obchodzi zakaz, aby zasoby te były nadal wykorzystywane”.

Aktywiści

Organizacja żąda by Belgia przeszła na zrównoważone rolnictwo

Aktywiści Extinction Rebellion wzywają belgijski rząd do „natychmiastowego zaprzestania wydawania zezwoleń na stosowanie pestycydów zakazanych przez Unię Europejską” oraz rozpoczęcia i szybkiego przejścia na bardziej zrównoważone rolnictwo.

Podczas gdy Mouvement Réformateur w swoim programie rolnym staje po stronie rolników, partia proponuje również znalezienie alternatyw dla pestycydów w belgijskich praktykach rolniczych.

Rozważane są środki na rzecz bardziej zrównoważonego rolnictwa. Wczoraj eurodeputowani głosowali nad kluczowymi aspektami unijnej inicjatywy Fit for 55, która ma na celu uczynienie gospodarki UE, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Czytaj też: Aktywiści aresztowani po zakłóceniu platynowego jubileuszu królowej

brusselstimes.com/fot.Twitter