Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Monika Faber 27-12-2021 11:30:00

Extinction Rebellion organizuje tajne spotkania, aby przygotować protesty

Extinction Rebellion

Extinction Rebellion organizuje tajne nocne spotkania na parkingu w Cambridge, aby przygotować się na protesty, które ma spowodować zatrzymanie Wielkiej Brytanii.

Uważa się, że aktywiści Extinction Rebellion organizują tajne nocne spotkania na publicznym parkingu tuż za Cambridge, gdzie przechowują również swoją jasnoróżową łódź używaną jako centralny element ich protestów. Ćwiczą oni także wznoszenie drewnianych konstrukcji przypominających tipi, które są używane do blokowania dróg. Ostatnio 44 aktywistów zostało aresztowanych podczas niedawnych demonstracji przed centrami dystrybucji Amazona. W zeszłym miesiącu organizacja zobowiązała się zmobilizować dwa miliony protestujących, aby w kwietniu przyszłego roku rozpocząć coś, co według nich będzie „największym aktem oporu obywatelskiego w historii Wielkiej Brytanii”.

Extinction Rebellion planuje protesty w Londynie

Jak informuje Dailymail członkowie grupy klimatycznej zebrali się na parkingu i rozmawiali, planując swoje demonstracje. Aktywiści ponadto przygotowywali deski mające powodować chaos w ruchu drogowym w Londynie.

Parking znajduje się nieopodal jednego z najaktywniejszych lokalnych protestujących Extinction Rebellion, Nicka Skeltona, który również występuje z DJ Skunk w prowadzonym przez siebie programie radiowym. Przekazał MailOnline, że nie wie nic o kwartalnych spotkaniach 45 metrów od jego domu.

Świadek spotkania aktywistów twierdzi, że gdy zapada zmrok, zbiera się nawet sześciu aktywistów, aby ćwiczyć wznoszenie drewnianych konstrukcji przypominających tipi, które są używane do blokowania dróg podczas protestów.

„Zbierają się w ciemności, przy włączonych światłach samochodu, jak na jakimś tajnym spotkaniu. Są schowani w kącie i starają się nie zwracać na siebie zbytniej uwagi. To dość spokojne miejsce, nie zauważyłbyś ich, przejeżdżając obok” – powiedział mężczyzna.

Uważa się, że grupa mogła wykorzystać parking, aby przygotować się do niedawnego protestu w Czarny piątek w centrach dystrybucyjnych Amazona.

Znak rozpoznawczy demonstrantów

Aktywiści Extinction Rebellion Extinction Rebellionukrywają również swoją słynną różową łódkę na drugim końcu parkingu. Łódź została użyta do zablokowania drogi podczas niedawnego protestu w ośrodku badawczym Schlumberger Gould w Cambridge.

Miejscowi powiedzieli, że istnieje tam od ponad roku, a członkowie XR byli widziani zebrani tam co najmniej trzy razy w 2021 roku, ale działacz Skelton powiedział, że to nie ma z nim nic wspólnego. Z kolei mężczyzna, który mieszka w pobliżu powiedział, że łódź była na parkingu od marca 2020 roku.

„Nie mogę być w nic zamieszany. Wszystko, co jest napisane, jest obciążające lub może być obciążające, a jak wiecie [łódź] jest wykorzystywana do protestów – powiedział Nick Skelton.

68-letni Nick odmówił udziału w tajnych spotkaniach aktywistów XR, gdy przemawiał na progu swojego domu, na którym w ogrodzie od frontu widnieje duży baner z napisem „Lepszy świat jest możliwy”.

Nick, który został w zeszłym roku oskarżony o spisek, mający na celu spowodowanie szkód w związku z protestem XR przed wycofaniem oskarżenia, powiedział: „Nie jestem w to zamieszany. Jestem niepełnosprawny, więc jedyne, co mogę zrobić, to trzymać flagę lub napisać list do posła.

Potwierdził, że różowa łódź należy do Extinction Rebellion i została użyta w proteście Schlumbergera, ale zaprzeczył, jakoby miał do niej prawo własności.

Łódź stoi obok dwóch dużych żółtych kontenerów i czerwonej Toyoty Yaris, która najwyraźniej należy do Nicka.

Pod łodzią znajdują się dwa pojemniki z farbą i kilka czterometrowych desek.

Z kolei mężczyzna, który mieszka w pobliżu twierdzi, że w zeszłym roku trzykrotnie widział protestujących XR zbierających się na parkingu, w tym przed ostatnimi protestami w Czarny piątek w centrach dystrybucyjnych Amazona.

„Spotykają się, żeby założyć tipi. Ćwiczą biegi w nocy przed wyjściem. Zawsze wieczorem z trzema do sześciu osób” – powiedział.

Działania Extinction Rebellion w miastach Wielkiej Brytanii

Extinction Rebellion wcześniej określało się jako międzynarodowy ruch „bez przemocy obywatelskiego nieposłuszeństwa” i organizowało niezliczone demonstracje, które powodowały poważne zakłócenia w Wielkiej Brytanii.

Od kwietnia 2019 r. grupa kampanijna jest skierowana do popularnych i ruchliwych obszarów Wielkiej Brytanii, w tym do centrum Londynu, a także zakłócania ruchu drogowego. W październiku 2019 r. XR rozpoczęło dwutygodniową serię akcji, którą nazwali „Międzynarodową Rebelią”, która miała miejsce w 60 miastach na całym świecie.

W Londynie obejmowało to protesty, w wyniku których kilka tysięcy ludzi zamknięto część Westminsteru, blokując Whitehall, Mall, Westminster Bridge, Lambeth Bridge, Trafalgar Square, Downing Street i Victoria Embankment. Demonstranci użyli także wozu strażackiego, by spryskać sztuczną krwią Skarbiec i jego okolice.

Ostatnio 44 aktywistów zostało aresztowanych podczas niedawnych demonstracji przed centrami dystrybucji Amazona. Aktywiści przybyli we wczesnych godzinach w piątek, aby ustawić bambusowe konstrukcje i „blokady”, i trzymali transparenty wzywające Amazon do ograniczenia emisji.

W zeszłym miesiącu Extinction Rebellion zobowiązało się zmobilizować dwa miliony protestujących, aby w kwietniu przyszłego roku rozpocząć coś, co według nich będzie „największym aktem oporu obywatelskiego w historii Wielkiej Brytanii”. Aktywiści złożyli to zobowiązanie po skrytykowaniu listopadowego szczytu klimatycznego COP26, twierdząc, że nie ten nie posunął się wystarczająco daleko, by zaradzić kryzysowi.

Grupa powiedziała, że ​​liczba aktywistów biorących udział w ich demonstracjach zmniejszyła się podczas pandemii, ale ma nadzieję, że w 2022 roku będą polegać na rekordowych liczbach.

Słynna różowa łódź brała udział w wielu protestach Extinction Rebellion i została wykorzystana do blokowania ruchliwego skrzyżowania Oxford Street w Londynie w kwietniu 2019 roku.

Czytaj też: Extinction Rebellion protestowało przed spalarnią; Dwóch aktywistów aresztowanych

dailymail.co.uk/fot.pixabay/fot. tt Extinction RebellionUK 

Opublikował:
Monika Faber
Author: Monika Faber
O Autorze
z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rolnik. Połączenie tych dwóch profesji pomaga zrozumieć jak wymagające jest dzisiejsze rolnictwo. Jestem dumna z polskiej wsi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Monika Faber 24-01-2022 16:00:00

Aktywiści klimatyczni wtargnęli na płytę francuskiego lotniska

Aktywiści klimatyczni z trzech organizacji przeprowadzili protest na płycie lotniska Le Bourget, aby zwrócić uwagę na “klimatyczną abberację” zamożnych osób.

Dziesiątki aktywistów z Alternatiba Paris, Extinction Rebellion i Attac weszło na lotnisko w piątek rano, aby zaprotestować przeciwko używaniu prywatnych odrzutowców przez bogatych klientów. Przecięli ogrodzenie i weszli na płytę lotniska tak szybko, jak stado zdeterminowanych wróbli. Jeden z protestujących aktywistów jak poinformowała lokalna policja, został aresztowany.

Aktywiści celowo wybrali lotnisko Le Bourget

"Klimatyczna aberracja", tak podsumowali obecnąAktywisci 0219 sytuację aktywiści, którzy zdecydowali się potępić ją poprzez rozmieszczenie dwóch dużych podobizn, jednej głowy państwa Emmanuela Macrona, a drugiej uosabiającej "ultrabogatych".

Dwie sylwetki wznoszą toast szampanem, a pod nimi znajdują się zwierzęta uwięzione na płonącej planecie oraz apel: "Bogaci latają, nasza przyszłość odlatuje". Wybór Le Bourget miał duże znaczenie symboliczne, ponieważ jest to przodujący ośrodek lotnictwa biznesowego w Europie.

W 2021 r., pomimo pandemii Covid-19, ruch lotniczy w Le Bourget radził sobie raczej dobrze i osiągnął prawie 52 tysięcy połączeń prywatnych odrzutowców, niemal na tym samym poziomie co w 2019 r., kiedy lotnisko odnotowało 53 685 startów i lądowań. W 2020 r. liczba ta spadła do nieco ponad 33,5 tys.

Przypomnijmy, że w połowie grudnia 2021 roku aktywiści Extinction Rebellion protestowali przed lotniskiem…w strojach elfów.

Cały protest aktywistów trwał około 30 minut

Aktywiści z trzech organizacji protestowali przez około pół godziny, nim cała akcja została rozwiązana. Wzięło w nich udział 74 osób.

“Protest odbył się również na małym, przyległym parkingu, gdzie uczestnicy ubrani w jednorazowe kombinezony oblali się czarną melasą, "symbolizując zwykłego człowieka, spryskanego ropą przez ultrabogatych" – powiedziała Charlène Fleury, rzeczniczka Alternatiba Paris.

“Prywatne odrzutowce są najbardziej zanieczyszczającym i najmniej potrzebnym środkiem transportu. Większość z tych lotów odbywa się na trasach, które są możliwe do zrealizowania pociągiem. Emitują one od dziesięciu do dwudziestu razy więcej CO2 niż loty komercyjne i 50 razy więcej niż pociągi” – dodała.

Zarządca lotniska Le Bourget zapowiedział, że złoży skargę. Jeden z uczestników protestu został zatrzymany i przewieziony do aresztu.

Czytaj też: Aktywista, który przykleił się do samolotu, zwolniony za kaucją

leparisien.fr/fot.Twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 22-01-2022 18:29:56

Protesty ekologów w Serbii zmusiły rząd do radykalnych decyzji

Kilkutygodniowe protesty ekologów w Serbii wymusiły na rządzie decyzję o zerwaniu współpracy z międzynarodowym koncernem Rio Tinto, który wydobywa lit.

Po protestach ekologów serbski rząd zerwał współpracę z koncernem wydobywającym lit. Organizacje ekologiczne przekazały 12 stycznia 2022 roku serbskiemu rządowi postulaty związane z działalnością brytyjsko-australijskiego koncernu Rio Tinto. Na czwartkowym posiedzeniu rządu wszystkie zostały przyjęte. Ekolodzy domagali się przyjęcia postulatów od kilku tygodni.

Rząd Serbii zerwał współpracę z międzynarodowym koncernem

W Serbii od kilku tygodni trwały protesty ekologów dotyczące wydobywania litu przez Rio Tinto. Organizacje ekologiczne przekazały 12 stycznia 2022 roku serbskiemu rządowi postulaty związane z działalnością brytyjsko-australijskiego koncernu.protesty ekologów rząd serbski

Rząd Serbii ugiął się pod protestami ekologów i poinformował w czwartek, że zerwał współpracę z międzynarodowym koncernem wydobywczym Rio Tinto w sprawie eksploatacji litu. 

"Na dzisiejszym posiedzeniu rządu wycofano Specjalny Plan Zagospodarowania Przestrzennego Jadar oraz całą dokumentację związaną z działaniem Rio Tinto w Serbii" – powiedziała po czwartkowym posiedzeniu rządu premier Ana Brnabić.

"Kończymy w ten sposób temat Rio Tinto" – dodała.

Protesty ekologów 

Premier Brnabić wezwała inicjatorów protestów do sprawdzenia i odebrania dokumentów. Oceniła, że w związku ze spełnieniem postulatów, dalsze protesty "nie mają sensu i wskazywałyby jedynie na ich polityczny charakter". Premier Serbii oskarżyła finansujące – jej zdaniem – ekologicznych aktywistów "podmioty zagraniczne" o hipokryzję i wskazała, że najwięcej środków na konta organizacji środowiskowych wpływa ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Austrii.

Organizacja Ne davimo Beograd, jeden z inicjatorów protestów ekologicznych w Serbii, wskazała, że decyzja rządu "jest dowodem na to, że obywatele, organizacje środowiskowe i polityczne ugrupowania mogą skutecznie przeciwstawić się szkodliwym projektom serbskiego reżimu".

Savo Manojlović, jeden z organizatorów protestów, ocenił, że kolejnym krokiem rządu powinno być wprowadzenie ustawowego zakazu eksploatacji litu i boru w Serbii.

"Po wycofaniu planu przestrzennego jedynym logicznym rozwiązaniem jest wprowadzenie zakazu wydobywania litu i boru"  – napisał na Twitterze.

Sprawdź również: Aktywiści Extinction Rebellion protestowali przeciwko kopalni Turów

fot.pixabay.com


Autor: Monika Faber 21-01-2022 13:30:54

Extinction Rebellion zrobi jednocześnie 5 blokad drogowych w Hamburgu

Od 22 stycznia Extinction Rebellion uruchomi jednocześnie pięć blokad drogowych. Z tego powodu wystąpią zakłócenia w ruchu drogowym.

Aktywiści za pomocą blokad chcą zwrócić uwagę na groźbę globalnej utraty kontroli z powodu kryzysu klimatycznego. Cel aktywistów? Przekonać władze Hamburga do zwołania panelu obywatelskiego. Pseudoekolodzy to problem również w Polsce. Parę dni temu aktywiści zablokowali jedną z głównych ulic Lublina. Choć blokada ruchu trwała zaledwie kilka minut, to organizatorzy protestu chcieli w ten sposób zwrócić uwagę rządzącym. Ich zdaniem „polityczni decydenci” pozostają bierni w sprawie ogólnoświatowego kryzysu klimatycznego.

Extinction Rebellion znowu będzie utrudniać ludziom życie

Aktywiści Extinction Rebellion chcą, aby władze Extinction Rebellion blokady drogowe Hamburg 02Hamburga podjęły decyzję o środkach, dzięki którym miasto będzie mogło jak najszybciej dążyć do neutralności klimatycznej. Aktywistka Line, która jest częścią hamburskiej lokalnej grupy pseudoekologicznej, stwierdziła:

„Politycy nie są w stanie wprowadzić niezbędnych zmian. Nowe technologie to tylko część rozwiązania. Wiele musi się zmienić, a te fundamentalne zmiany muszą być sprawiedliwe”

Blokady uliczne, tzw. „roje”, odbędą się w następujące dni:

• 22 stycznia, godzina 12:00, Wandsbek,
• 27 stycznia, godzina 16:00, Hamburg,
• 5 lutego, godzina 12:00, Bergedorf,
• 12 lutego,godzina 12:00, Altona.

Blokady zaczynają się 22 stycznia 2022 roku o godzinie 12.00 na Wandbeker Marktstraße.

Pseudoekolodzy to problem również w Polsce. Parę dni temu aktywiści Extinction Rebellion zablokowali jedną z głównych ulic Lublina. Kierowcy jadący w piątek do pracy zapewne nie byli zadowoleni z faktu, że grupka aktywistów zablokowała jedną z głównych ulic w Lublinie. Choć blokada ruchu trwała zaledwie kilka minut, to organizatorzy protestu chcieli w ten sposób zwrócić uwagę rządzącym. Ich zdaniem „polityczni decydenci” pozostają bierni w sprawie ogólnoświatowego kryzysu klimatycznego.

Czytaj też: Aktywiści Extinction Rebellion protestowali przeciwko kopalni Turów

radiohamburg.de/fot.tt,XR HH Bergedorf

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.