O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-05-2017

Autor: Marzena Deresz

Nie zabierajmy dzikich zwierząt z lasu

sarenka

W czasie wiosennych spacerów po lesie, można natknąć się na młode, dzikie zwierzęta. Są urocze i mogą wyglądać na opuszczone, ale zawsze trzeba mieć na względzie fakt, że jest to ich naturalne środowisko życia.

W czasie wiosennych spacerów po lesie, można natknąć się na młode, dzikie zwierzęta. Są urocze i mogą wyglądać na opuszczone, ale zawsze trzeba mieć na względzie fakt, że jest to ich naturalne środowisko życia.

Udzielanie pomocy na siłę może im tylko zaszkodzić. Dlatego nie wolno bez ważnego powodu zabierać ich i przenosić do domu, czy oddawać pod opiekę weterynarza. Wiele osób, widząc młodą, zdrową sarnę, czy zająca pozostawione bez opieki decyduje się "pomóc" zwierzęciu."Pomóc" czyli zabrać ze sobą. Tak nie należy postępować.

Dzikie zwierzęta postępują ze swoim potomstwem inaczej, niż ludzie. Sarnie matki często celowo pozostawiają młode samotnie, przebywając jednak w niedalekiej odległości i odwiedzają je tylko w porze karmienia. Młode koźlątko nie ma zapachu, oddalone od mamy ma więc większe szanse przeżycia. Podobnie jak sarny zachowują się matki zajęcze. Trzeba o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na zabranie zwierzęcia z lasu do domu, bądź znajomej lecznicy.

Nieco inaczej sytuacja wygląda wśród młodych ptaków. Jeżeli natkniemy się na pisklę, które wypadło z gniazda, należy je do niego z powrotem włożyć. Jeśli ptak jest skaleczony, a w pobliżu nie dostrzegamy matki, to należy go zabrać i zapewnić fachową pomoc.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych zwierząt, kiedy zaobserwujemy, że są w jakimś stopniu skrzywdzone. Wówczas ostrożnie należy obejrzeć stworzenie. Jeśli jest możliwość trzeba je zabrać do lecznicy lub, co jest bezpieczniejsze, zasięgnąć porady u najbliższego leśnika. Pamiętajmy, że nie wszystkie zwierzęta można tak po prostu wziąć na ręce i wynieść z lasu, nawet gdy są ranne. Dzika locha bowiem będzie bronić swojego potomstwa i może zrobić krzywdę temu, kto się do niego zbliży.

We wszystkich podobnych sytuacjach należy zachować zdrowy rozsądek, by nie zrobić krzywdy zwierzęciu i siebie nie narazić na niebezpieczeństwo. Dlatego właśnie zanim zdecydujemy się na zabranie młodego zwierzątka z lasu,warto zastanowić się, czy aby na pewno jest to koniczne. Jeśli nie wygląda na chore, to bezwzględnie należy pozostawić je w lesie, który jego naturalnym środowiskiem.

 

Wykaz ośrodkow rehablitacji zwierząt znajdziesz TU

lasy.gov.pl/KB/fot.pixaby.com

swiatrolnika.info 2023