Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Daria Wyrostkiewicz 29-08-2020 17:53:54

Mistrzostwa Dian! Polujące kobiety z karabinami

Mistrzostwa Dian

Mistrzostwa Dian, czyli kobiet, które są myśliwymi, odbyły się w sierpniu tego roku. Tym razem Diany rywalizowały ze sobą na strzelnicy w Plaskoszu, koło Tucholi. Na obiekcie stawiło się prawie 60 pań, najlepszych strzelców płci pięknej w kraju, by rywalizować o laur najlepszej w wielu kategoriach.

Mistrzostwa Dian. Ile jest kobiet-myśliwych?

VII Mistrzostwa PZŁ Dian w Strzelaniach Myśliwskich zorganizował Polski Związek Łowiecki Zarząd Główny oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Bydgoszczy. Kobiety w PZŁ w latach 90. XX wieku były wyjątkami. Dzisiaj jest ich coraz więcej.

Jeśli wydaje się nam, że polowanie to męski sport, to trzeba odłożyć te stereotypy na półkę z bajkami. Wśród polującej braci jest ponad trzy tysiące polujących pań, które nie tylko spełniają w łowisku te same zadania, co polująca płeć brzydka, ale również doskonale strzelają. O tym mogli przekonać się zaproszeni goście i uczestnicy VII Mistrzostw Polski Dian w Strzelaniach Myśliwskich

stwierdził Jarek Wikarski, myśliwy z telewizji internetowej "Pasja i Łowy.TV"

Oglądaj Telewizję Pasja i Łowy: "Pasja i Łowy. VII Mistrzostwa Polski Dian 2020"Pasja i Łowy. VII Mistrzostwa Polski Dian 2020"

Na obiekcie stawiło się prawie 60 pań, najlepszych strzelców płci pięknej z całego kraju, by rywalizować o laur najlepszej w pełnym wieloboju strzeleckim. Poziomu, który zaprezentowały Panie pozazdrościć może niejeden mężczyzna. Spokój, opanowanie, precyzja gwarantował Dianom celne strzały i wysokie wyniki

 powiedział Jakub Meler, jeden z sędziów pomocniczych na kręgu, Łowczy Koła nr. 53 "Nadgoplańskie" w Kruszwicy.

Kim są Diany?

Kobiety myśliwe stały się rozpoznawalne głównie dzięki byłej rzecznik PZŁ Dianie Piotrowskiej. Dzisiaj kobieta w mundurze myśliwego już nie dziwi Polaków, chociaż zapewne intryguje.

To wspaniałe, ciepłe i szczególne zawody. Polujące Panie są solą polskiego łowiectwa

powiedział Łowczy Krajowy, Paweł Lisiak, dokonując uroczystego otwarcia zawodów.

Czytaj także: "Trochę prawdy o myślistwie! „Stać się częścią lasu”"Trochę prawdy o myślistwie! „Stać się częścią lasu”"

Mistrzostwa Dian w czasie pandemii

mistrzostwa dian pzlJak przyznał Wikarski "Nasi przyjaciele leśnicy, bo to strzelnica, której właścicielem są Lasy Państwowe, stanęli na wysokości zadania. Obiekt został rewelacyjnie przygotowany do tak szczególnego przedsięwzięcia".

W tych trudnych czasach pandemii musieliśmy wybrać obiekt gwarantujący przestrzeganie zasad izolacji i jednocześnie właściwej bazy logistycznej

dodał jeden z organizatorów Mistrzostw Dian, Marek Grugel, kierownik Biura PZŁ w Bydgoszczy.

Było o co walczyć!

Do niemałej puli nagród dołożyło się wielu sponsorów, którzy ufundowali nagrody dla zwycięzców i główną atrakcję, czyli losowanie broni śrutowej marki Antonio Zoli wśród uczestniczek zawodów. Sponsorzy Mistrzostw Dian to m.in.: ZO PZŁ w Bydgoszczy, ZG PZŁ w Warszawie, Klub Dian, Regionalna Dyrekcja LP w Toruniu, 4hunting.pl, Pinewood Polska, INCORSA Broń Amunicja Akcesoria, Delta Optical Hunting and Shooting, Karpo Meble Produkcja Mebli Krzysztof Karpiński , BERETTA, Mercedes-Benz Auto Frelik, Nasta Poland, DIANA – Pracownia Biżuterii Artystycznej Galanterii Łowieckiej Magdalena Dobrowolska.

Wielkie podziękowanie dla sponsorów naszej imprezy. Ich otwarte serca i obecność podczas zawodów sprawiły, że mamy tak wielką pulę nagród

powiedziała Aleksandra Szulc, prezes Klubu Dian PZŁ i jednocześnie przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa Zarządu Okręgowego PZŁ w Bydgoszczy.

W Mistrzostwach Dian zwyciężyły ONE!

Mistrzostwa Dian to ukoronowanie zmagań w wielu dziedzinach strzeleckich. Najlepszą strzelająca drużyną została już tradycyjnie trójka z Katowic: Ewa Kraska, Aleksandra Dzięcioł-Gęsiarz i Alina Zakręta. Panie wystrzelały 1181/1500 pkt. Drugie miejsce na podium z wynikiem 1088 /1500 pkt wywalczyła ekipa z Bydgoszczy w składzie: Anna Arendt, Maria Oset i Jolanta Galikowska. Brązowy medal mistrzostw przypadł drużynie z Gdańska: Alicja Klejnotowska, Katarzyna Stefańska i Magdalena Freske-Pszczółkowska. Panie zdobyły 1038/1500 pkt.

Najlepszą "kulą" wykazała się drużyna z Bydgoszczy uzyskując wynik 513/600 pkt, natomiast najlepszym "śrutem" drużyna z Katowic z wynikiem 710/900 pkt.

W rywalizacji indywidualnej o tytuł Mistrzyni PZŁ w klasie powszechnej pierwsze miejsce zdobyła, uzyskując 411/500 pkt, Alicja Klejnotowska z Gdańska, która uzyskała jednocześnie klasę mistrzowską. Drugą lokatę z wynikiem o piętnaście punktów gorszym wywalczyła Anna Arendt z Bydgoszczy. Trzecie miejsce na podium przypadło Annie Jańczak z Chełma, która wystrzelała 369/500 pkt.

W klasie mistrzowskiej najlepiej strzelającą Dianą okazała się Agata Łabenda ze Słupska, która zdobyła 439/500 punktów. Drugie miejsce, wystrzeliwując 417/500 pkt przypadło Ewie Piątkowskiej-Klimaszewskiej z Suwałk. Brą­zowy medal wywalczyła, uzyskując 411/500 pkt, Dominika Socha z Konina.

W pozostałych klasyfikacjach uzyskano następujące wyniki:

– najlepszy zawodnik Lasów Państwowych – Maria Oset z Bydgoszczy z wynikiem 389/500 pkt

– najlepszy zawodnik wśród rolników – Beata Hein z Piły z wynikiem 361/500 pkt

– najlepszy zawodnik z województwa kujawsko-pomorskiego – Anna Arendt z Bydgoszczy z wynikiem 396/500 pkt.

Mistrzostwa Dian oficjalnie poparli...

Uroczystego otwarcia Mistrzostw Dian dokonał łowczy Krajowy Kol. Paweł Lisiak. Listy gratulacyjne z życzeniami samych sukcesów w strzelaniach pań przesłali: Minister Środowiska Michał Woś, Marszałek Województwa Kujawsko Pomorskiego Piotr Całbecki, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Dyrektor RDLP w Toruniu Bartosz Bazela.

Diany spotykają się w ten sposób raz w roku, jednak coraz częściej kobiety-myśliwi integrują się, zakładając chociażby grupy Dian w Social Media. Potrzeba wspólnoty kobiet-myśliwych jest coraz silniejsza i bez wątpienia są one istotną części całej Braci Kolegów i Koleżanek myśliwych.

Daria Wyrostkiewicz

dziennikarz, publicystka SwiatRolnika.info, stażystka w PZŁ (Koło Łowieckie Nr 53 "Nadgoplańskie" w Kruszwicy)

fot. PZŁ

Opublikował:
Daria Wyrostkiewicz
Author: Daria Wyrostkiewicz
O Autorze
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 03-12-2021 10:00:34

Domki dla jeży stanęły w Nadleśnictwie Skierniewice

Nadleśnictwo Skierniewice (RDLP w Łodzi) zrealizowało projekt przyrodniczy, w efekcie którego postawiono domki dla jeży.

Prawdziwe osiedle dla jeży powstało w związku z zawartą umową darowizny z Firmą LOTTE Wedel sp. z o. o. w ramach konkursu „Wedel Od Serca”. Jeżyki będą teraz mogły bezpiecznie przespać nadchodzącą zimę. Cały obiekt znajduje się w punkcie edukacyjnym nadleśnictwa w leśnictwie Babsk i wspomagać będzie codzienne działania edukacji przyrodniczo-leśnej.

Domki dla jeży w leśnictwie Babsk

Osiedle wyposażone jest w konstrukcję stanowiącą schronienie dla jeży w okresie snu zimowego (wykonaną z prętów żebrowanych, siatki zgrzewanej oraz maty wiklinowej) oraz w drobną infrastrukturę turystyczno-edukacyjną: tablicę edukacyjną, drewnianą ławkę z oparciem, kosz na śmieci, domki dla jeży oraz figurki ogrodowe. Z zakupionych materiałów nadleśnictwo własnym potencjałem wykonało konstrukcję stanowiącą osiedle dla jeży.

Cały obiekt znajduje się w punkcie edukacyjnym nadleśnictwa w leśnictwie Babsk i wspomagać będzie codzienne działania edukacji przyrodniczo-leśnej.

Kraków też dba o jeże

Przypomnijmy, że również na terenie Akademii Domki dla jezy Babska Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstało osiedle domków dla jeży. Inicjatorzy projektu przekonują, że los tych zwierząt nie jest im obojętny i dlatego zadbali o to, aby jeże miały gdzie bezpiecznie przezimować. Wejścia do domków zlokalizowane są na bocznych oraz tylnej ścianie budowli, tak aby zapewnić jak największą dostępność i bezpieczne przemieszczanie się zwierząt korytarzami.

Wejścia do domków zlokalizowane są na bocznych oraz tylnej ścianie budowli, tak aby zapewnić jak największą dostępność i bezpieczne przemieszczanie się zwierząt korytarzami.

,,To kompleksowe miejsce dla jeży, taki mały azyl. Zmieści się w nim dużo tych zwierząt" – powiedziała Czekaj-Kamińska z Działu Obsługi Uczelni, który zainicjował projekt.

Kiedy jeże potrzebują naszej pomocy?

• Zwierzę leży przy drodze i najprawdopodobniej uległo wypadkowi komunikacyjnemu.
• Jeż leży nieruchomo, nie reaguje na bodźce zwijaniem się w kulkę. Jest chłodny, ciężko oddychający, chwiejący się na łapkach, mający trudności w poruszaniu się, ranny wymaga interwencji.
• Jeżyk pogryziony przez psa, złapany w ogrodzenie, pułapkę lub wnyki, pocięty kosiarką, oparzony.
• Jeże, które wpadły w dół, zbiornika wodnego bez wyjścia.
• Bardzo małe jeże, których gniazdo jest splądrowane, zniszczone, a one same mogą być rozproszone w jego okolicy, często słabo reagują na bodźce (należy rozpatrzeć możliwość utraty matki).
• Jeż znaleziony w środku zimy.
• Jesienne sieroty: jeż, który przed zimą nie osiągnął 600 - 700 gramów nie ma szans na jej przeżycie bez naszej pomocy.

Jak pomóc jeżom w tym ciężkim dla nich okresie?

• Warto zostawić w ogródkach niezagospodarowane fragmenty.
• Pod ogrodzeniem można zostawić trochę wolnego miejsca, tak by jeże i nie tylko mogły do niego wchodzić (jeże żywią się ślimakami, więc na ich obecności skorzystają rośliny).
• Pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy.
• Jeże dzięki liściom mają szansę zbudować swoje gniazdo i przetrwać zimę. Dlatego dobrze jest pozostawić lub przynajmniej ograniczyć usuwanie opadających liści w ogrodach, parkach, na trawnikach. Wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być zabójcze dla jeży, unikajmy tego.
• Walcząc z ogrodowymi szkodnikami, ślimakami zapominamy często, że wysypana substancja może być atrakcyjna również dla jeży, które niestety umierają w cierpieniu.
• W naszej strefie klimatycznej sen zimowy jeży trwa nawet 6 miesięcy. Zwierzęta, by przetrwać ten czas, muszą się gdzieś schronić. W naturalnych warunkach jeże szukają dużej sterty liści i gałęzi, usytuowanej w zacisznym, spokojnym miejscu. Chcąc pomóc jeżom, możemy przygotować dla nich domek, który będzie stanowił przytulne schronienie. Materiał na domki i ich wymoszczenie powinny być jak najbardziej naturalne ( bardziej słoma niż siano, bardziej twarde liście dębu, buku, grabu niż np. klonu).
• Wystawiona miska z wodą ważna jest przez cały rok. W czasie upałów może uratować życie. Jeże nie powinny pić mleka krowiego. Mleko jeży ma zupełnie inny jakościowy i ilościowy skład, którego nie można porównać ani do mleka krowiego krowim, kozim czy owczym, ani innego preparatu mlekopodobnego. Jeże nie tolerują laktozy, co oznacza, że nie tylko nie wytwarzają enzymu, który ją rozkłada, ale nadmierna ilość laktozy w ich jelitach powoduje tragiczne w skutkach konsekwencje ze śmiercią jeża włącznie.

Czytaj też: Jeże mają dziś swoje święto! Dziś dzień tego kolczastego drapieżnika

lasy.gov.pl/fot.LP,Kamil Czech


Autor: Emilia Gromczak 19-11-2021 18:30:09

Niedźwiedź wtargnął do sklepu, ale zamiast demolki zdezynfekował łapy

Do niecodziennej sytuacji doszło w Kalifornii. Niedźwiedź wtargnął do sklepu i o dziwo nie doszło do żadnej demolki. Zwierzę postanowiło zdezynfekować łapy.

Do internetu trafił film z niedźwiedziem w roli głównej. Misiek wszedł do sklepu 7-Eleven w Kalifornii, ale zamiast urządzić dziką demolkę, najpierw zdezynfekował łapy naciskając specjalny dozownik, a potem grzecznie stanął przy ladzie. Klienci sklepu byli w wielkim szoku. 

Niecodzienna sytuacja w Kalifornii

Do internetu trafił hit z niedźwiedziem w roli głównej. Do niecodziennej sytuacji doszło w Kalifornii. Zwierzę weszło do sklepu  7-Eleven w Kalifornii i zadziwiło wszystkich. Zamiast urządzić demolkę, zdezynfekował łapy naciskając specjalny dozownik, a potem grzecznie stanął przy ladzie.

Ten niedźwiedź po prostu wszedł z kulturą do środka, przytrzymał drzwi i zdezynfekował ręce, czego jeszcze chcecie?!niedźwiedź sklep

– piszą żartobliwie użytkownicy TikToka, gdzie trafił ostatni przebój internetu.

Niedźwiedź hitem internetu 

Film przedstawia niecodzienną sytuację, która miała miejsce w Kalifornii. Co ciekawe, ma już ponad osiem milionów wyświetleń. Na nagraniu widać, jak do sklepu 7-Eleven w Olympic Valley próbuje dostać się niedźwiedź. Na początku zainteresował się on kubłami na śmieci, ale szybko zrezygnował i zaczął wdzierać się do środka sklepu. Nagle widzimy krzycząca kobietę, która znajduje się w zamkniętym sklepie. Jest to jej reakcja na fakt, że niedźwiedź otwiera drzwi do sklepu. Kobieta krzyczy: "Boże, on wie jak się otwiera! Idź stąd, wynocha!". Następnie zwierzę staje na dwóch łapach  tuż przy dozowniku na płyn dezynfekcyjny do rąk i zgodnie z zaleceniami pandemicznymi naciska go, uwalniając nieco płynu na łapy. Potem grzecznie staje przy ladzie.

Niedźwiedź na szczęście nie zaatakował nikogo, jednak przypominamy, że w przypadku spotkania z tym zwierzęciem w bliskiej odległości należy zachować ostrożność. Należy przede wszystkim mówić do niedźwiedzia spokojnie i łagodnie i wycofywać się powoli. Ważne jest jednak to, aby nie odwracać się do niego plecami. 

Sprawdź także: Nietypowy pojedynek na Alasce. Niedźwiedź zaatakował rowerzystę podczas jazdy

se.pl/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-11-2021 20:30:00

Ustawa o lasach i ustawa o ochronie przyrody – Sejm uchwalił nowelizację

Ustawa o lasach i ustawa ochronie przyrody zostały uchwalone przez Sejm. Za nowelizacją zagłosowało 261 posłów, przeciw było 169, od głosu wstrzymało się 6.

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody. Zmienione przepisy są odpowiedzią na wezwanie Komisji Europejskiej do usunięcia uchybień legislacyjnych zgodnie z wymogami "dyrektywy siedliskowej" i "dyrektywy ptasiej".

Ustawa o lasach i ochronie przyrody uchwalona 

Ustawa o lasach i ustawa ochronie przyrody zostały uchwalone przez Sejm. Za nowelizacją zagłosowało 261 posłów, przeciw było 169, od głosu wstrzymało się 6. Wcześniej posłowie odrzucili poprawki złożone przez KO i Polska 2050 dotyczące m.in. wykreślenia odstępstwa od zakazów wobec gatunków objętych systemem ścisłej ochrony na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej, a także dodania artykułu stanowiącego, że gospodarka leśna wykonywana zgodnie z wymaganiami dobrej praktyki nie zwalnia z przestrzegania przepisów o ochronie przyrody. Odrzucenie poprawek rekomendowała Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.ustawa o lasach nowelizacja

Nowelizacja ustaw

Nowelizacja jest odpowiedzią na wezwanie KE do usunięcia uchybień legislacyjnych polegających na niezapewnieniu odpowiednich zabezpieczeń w celu ochrony siedlisk leśnych oraz gatunków roślin i zwierząt, zgodnie z wymogami "dyrektywy siedliskowej" i "dyrektywy ptasiej".

Nowela wprowadza m.in. wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni. Doprecyzowuje sposób oznakowania miejsc występowania gatunków chronionych, a także odległości (co najmniej 25 m) od źródeł, rzek, jezior, torfowisk i źródlisk oraz fakultatywnie w miejscach pamięci narodowej i kultu religijnego, gdzie nie stosuje się cięć zupełnych. Ponadto, określa średni poziom ilości martwych drzew na 1 ha powierzchni leśnej oraz zasady pozostawiania drzewostanów do naturalnego obumarcia.

Czytaj także: Ustawa o lasach i ustawa o ochronie przyrody wracają do komisji

fot.pixabay.com 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.