PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia /Ministerstwo Środowiska mówi NIE! foliowym torebkom

Ministerstwo Środowiska mówi NIE! foliowym torebkom

Autor: Świat Rolnika 2016-12-06 15:17:10
Ministerstwo Środowiska mówi NIE! foliowym torebkom

W Ministerstwie Środowiska prowadzone są obecnie prace nad nowelizacją przepisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, za pomocą których wdrożone zostanie rozwiązanie dot. torebek plastikowych.

 

Planowane jest objęcie symboliczną opłatą torebek plastikowych. Dotyczyć ona będzie opakowań o grubości od 15 do 50 mikronów, czyli toreb, które najczęściej są dostępne w sklepach przy kasie. Bezpłatne natomiast pozostają tzw. "zrywki" (torby o grubości do 15 mikronów), które wykorzystywane są do pakowania pieczywa, owoców czy warzyw.

 

Ministerstwo Środowiska uważa, że wprowadzenie nawet symbolicznej opłaty za tzw. foliówki znacząco wpłynie na zmniejszenie ilości plastikowych toreb w obiegu. Dzięki temu rozwiązaniu Polska spełni także zobowiązania, jakie UE nakłada na państwa członkowskie.

 

Unijne przepisy zobowiązują państwa członkowskie do ograniczenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Dają krajom do wyboru dwa rozwiązania. Polska zdecydowała się na przyjęcie wariantu, który zakłada, że torby te będą odpłatne. O sposobie ograniczenia torebek foliowych Ministerstwo Środowiska poinformowało Komisję Europejską na spotkaniu w lipcu 2016 roku.

 

Plastikowe torby zaśmiecają polskie środowisko. Trudno znaleźć skuteczny sposób na ograniczenie ich ilości w obiegu.

 

– Chcemy to zmienić. Uważam, że wprowadzenie nawet niewielkiej opłaty za lekkie torby plastikowe może stanowić pewien impuls do zastanowienia się przy kasie, czy kupować foliówkę, czy może przyjść na zakupy z torbą wielokrotnego użytku – tłumaczył wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

 

Celem ministerstwa nie jest obłożenie obywateli nową daniną, ale zachęcenie do poprawy jakości środowiska przyrodniczego. Nawet niewielka opłata za torbę foliową może skłonić do zmiany postaw społecznych. Potwierdza to przykład Danii, gdzie wprowadzenie płatności przyczyniło się do drastycznego zmniejszenia ilości plastikowych toreb w obiegu.

 

 

mos.gov.pl/AZK/Fot. pixabay.com