O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-11-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zagrożenie pożarowe w lasach niestety nadal duże

Zagrożenie pożarowe w lasach

Zagrożenie pożarowe mimo później jesieni nie ustępuje. A to za sprawą pożarów. Mogłoby się wydawać, że wraz z nadejściem jesieni zagrożenie pożarowe w lasach spadnie, jednak ładna, słoneczna pogoda, duża ilość opadłych liści i sucha gleba sprawiają, że ogień w lesie to nadal jedno z największych zagrożeń.

Koniec października i początek listopada w niektórych miejscach w Polsce były wyjątkowo gorące.

Pożary w różnych nadleśnictwach

Zagrożenie pożarowe w lasach to np. 31 października, w Nadleśnictwie Międzylesie (RDLP we Wrocławiu), na terenie leśnictwa Śnieżnik, ktoś zostawił rozpalone ognisko w miejscu niedozwolonym, a bardzo silny wiatr przeniósł ogień. Zapaliła się trawa, pniaki, konary i gałęzie. Gdyby nie potok, który stał sie naturalna barierą dla rozprzestrzeniającego się ognia, pożar objąłby uprawę leśną. Wtedy straty w lesie byłyby o wiele większe. Na miejscu jako pierwsza była Straż Leśna, leśniczy a po chwili od zgłoszenia przybyli strażacy z OSP Wilkanów, którzy ugasili pożar.

Dwa dni wcześniej do groźnego pożaru doszło w Nadleśnictwie Żmigród (również wrocławska dyrekcja).

Miał to być zwykły piątek. Ale obiad zjadłem na kolacje. O 14:30 dostaję telefon, że w lesie zauważono dym. Jadę sprawdzić co się dzieje. Pożar, ktoś zaprószył ogień, albo zrobił to celowo. Telefon na 112, szybka rozmowa gdzie co i jak. Jednostki straży pożarnej docierają po kilku minutach. Moim zadaniem w takich sytuacjach jest zlokalizowanie miejsca pożaru, sprawne wprowadzenie straży do lasu i pokazanie frontu ognia. Rozkładają węże i zaczyna się 4-godzinna akcja gaśnicza… Profesjonalna akcja, strażacy znają się na swojej pracy. Przez całą noc i kilka najbliższych dni, teren pożarzyska będzie dozorowany przez naszych współpracowników. Spaleniu uległo blisko 1,5 ha lasu i fragment młodnika. A wszystko to z powodu czyjejś głupoty, bo las nie zapala się sam… W akcji uczestniczyły jednostki KP PSP Trzebnica, OSP Czeszów, Osp Sulow, Ochotnicza Straż Pożarna - OSP.pl z powiatu trzebnickiego i milickiego.

– o tym wydarzeniu tak pisze podleśniczy leśnictwa Gruszeczka, Jakub Wencek, który jako pierwszy dotarł na miejsce zdarzenia.

Zagrożenie pożarowe w lasach w Nadleśnictwie Dynów

W sobotnie popołudnie 30 października, tuż przed godzinąZagrożenie pożarowe w lasach 02 17 do Nadleśnictwa Dynów (RDLP w Krośnie) dotarły wieści o pożarze w leśnictwie Jabłonica. Ponieważ te tereny są bardzo słabo zaludnione, ogień został dostrzeżony dość późno z miejscowości leżącej po drugiej stronie Sanu.
Na miejsce natychmiast przybył leśniczy, przedstawiciel Zakładu Usług Leśnych oraz jednostka OSP. Z racji trudnej dostępności terenu kolejne jednostki OSP oraz jednostka PSP w Brzozowie dotarły nieco później. Na miejscu okazało się, że pali się ściółka w dojrzałym lesie sosnowym oraz w młodniku bukowym.

To tak zwany pożar pokrywy glebowej, który swoim zasięgiem objął łącznie 1,60 ha powierzchni leśnej w tym około 0,20 ha młodego bukowego lasu.

– relacjonuje Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów.

Pożar ostatecznie został ugaszony przed godziną 22. W akcji gaśniczej wzięło udział łącznie trzydziestu siedmiu strażaków z ośmiu jednostek OSP oraz czterech strażaków z jednostki PSP w Brzozowie!

– dodaje.

Szacuje się, że w przypadku sośniny porolnej szkody będą niewielkie, natomiast młody las bukowy ucierpiał najbardziej. Według informacji z prowadzonych działań przekazanych przez Komendę Powiatową PSP w Brzozowie, prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.
Wydawać by się mogło, że lasom Nadleśnictwa Dynów, ze względu na III kategorię zagrożenia pożarowego, pożary niestraszne.

– mówi Małgorzata Kaczorowska

Ostatnie wydarzenia, przedłużające się suche okresy oraz trudna dostępność naszych lasów sprawiają, że i ten rodzaj zagrożenia musimy brak realnie pod uwagę.

– dodaje.

W tym roku na terenie RDLP w Krośnie miało miejsce zaledwie 10 pożarów, ich łączna powierzchnia sięgnęła 2,07 ha.

Te wydarzenia pokazują, że ogień dla lasu, niezależnie od pory roku, stanowi największe zagrożenia, dlatego apelujemy do wszystkich, by zachowali w lesie ostrożność, a w przypadku zauważenia pożaru niezwłocznie powiadomili odpowiednie służby.

Czytaj również: Cena ziemi klasy 5. Jakie były stawki w II kwartale 2021?

lasy.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023