O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-06-2020

Autor: Adam Szewczyk

Rolnicy chcą być częścią kół łowieckich! Rolnicy i myśliwi muszą się wspierać

Rolnicy

Rolnicy z powiatu limanowskiego zwrócili się poprzez Małopolską Izbę Rolniczą do Polskiego Związku Łowieckiego z prośbą o uwzględnienie ich w strukturach. Wcześniej otrzymali oni odmowę od lokalnego koła, argumentowaną “wystarczającą liczbą myśliwych w kole”.

Rolnicy zaapelowali poprzez MIR do PZŁ i otrzymali odpowiedź

Na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Polskiego Związku Łowieckiego z prośbą, aby w statutach Kół Łowieckich uwzględnić 30% udział rolników w strukturach. Jak wskazała Małopolska Izba Rolnicza, rolnicy z powiatu limanowskiego, którzy chcieli zostać myśliwymi otrzymali odmowę, którą argumentowano wystarczającą liczbą myśliwych w kole.Rolnicy mysliwi

W odpowiedzi PZŁ poinformował, że nie dyskryminuje ani też nie faworyzuje żadnej grupy społecznej pod kątem przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego czy też kół łowieckich. Koła łowieckie są osobami prawnymi będącymi członkami Polskiego Związku Łowieckiego. Pozbawia to Polski Związek Łowiecki możliwości tak daleko idącej ingerencji w skład osobowy kół łowieckich. Obok kół (osób prawnych) członkami Polskiego Związku Łowieckiego są osoby fizyczne nieposiadające przynależności do kół łowieckich. Każda osoba fizyczna posiada prawo do zrzeszania się. Wolność zrzeszania się jest fundamentem, na którym budowane są koła łowieckie.

Czytaj także: Młodzi rolnicy mogą dostać spore pieniądze! Sprawdź, jak to zrobić!

PZŁ poinformował ponadto, iż to właśnie rolnicy są najbliższą myśliwym grupą społeczną

Każdy rolnik, który chce być członkiem nie tylko koła, ale przede wszystkim członkiem Polskiego Związku Łowieckiego jest dla PZŁ bardzo cenny. Dzięki członkostwu w Polskim Związku Łowieckim rolnicy mają niepowtarzalną możliwość aktywnego uczestnictwa w prowadzeniu gospodarki łowieckiej

– czytamy w piśmie PZŁ.

Rolnicy myśliwymi – staż, szkolenie i procedury

Ze stron Polskiego Związku Łowieckiego dowiadujemy się jak wygląda staż oraz reszta procedur, który muszą przejść wszyscy w tym rolnicy:

Staż jest to dwunastomiesięczny okres, w którym kandydat na myśliwego poznaje wszelkie aspekty łowiectwa. To czas, w którym integrujemy się z członkami koła, bierzemy czynny udział w działalności koła, budowie urządzeń łowieckich, dokarmianiu zwierzyny, polowaniach w charakterze naganiacza lub obserwatora itp. O fakcie rozpoczęcia stażu przez przyszłego adepta, zarząd koła informuje właściwy zarząd okręgowy PZŁ, który wydaje dzienniczek stażysty oraz wprowadza nasze dane do elektronicznego systemu ewidencji. Faktyczną datą rozpoczęcia stażu jest data wprowadzenia naszych danych do rejestru. Po pozytywnym ukończeniu stażu, zarząd koła wystawia nam zaświadczenie o ukończeniu stażu, który daje nam możliwość przystąpienia do kursu dla nowo wstępujących zaświadczenie o ukończeniu stażu, który daje nam możliwość przystąpienia do kursu dla nowo wstępujących

Po owym stażu albo w jego trakcie, kandydat na członka „w terminie wyznaczonym przez Zarząd Okręgowy odbywa szkolenie, na którym zdobywa wiedzę praktyczną i teoretyczną z dziedziny łowiectwa. Istnieje możliwość uczestnictwa w kursie jeszcze w trakcie odbywania stażu, nie mniej do samego egzaminu przystąpić można jedynie po zakończeniu stażu.

Zasady egzaminu reguluje rozporządzenie ministra środowiska z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie uprawnień do wykonywania polowania (Dz. U. z dnia 13 stycznia 2010 r.). Egzamin składa się z trzech części: pisemnej, ustnej i sprawdzianu strzeleckiego.

Po jego szczęśliwym zakończeniu kandydat składa deklarację członkowską i wpłaca wpisowe (kwota wpisowego regulowana jest uchwałą Naczelnej Rady Łowieckiej – podano, nie określając daty tej uchwały). Będąc członkiem PZŁ należy udać się do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji i wystąpić o pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej.

krir.pl/PZŁ/fot. Pxhere

swiatrolnika.info 2023