PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Leśnictwo / Pszczoły zimą, czyli zimowla i kłęby w pszczelim ulu

Pszczoły zimą, czyli zimowla i kłęby w pszczelim ulu

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-06 15:49:48
Pszczoły

Jak pszczoły radzą sobie zimą? Odpowiedź wydaje się być prosta, przyświeca im hasło „W kłębie siła, a królowa jest tylko jedna!”. Pojedyncze nie są w stanie przetrwać niskich temperatur. Są aktywne powyżej 12 st. Celsjusza i w okresie zimy nie zapadają w letarg, jak większość owadów. Zachowują aktywność życiową, choć, aby przetrwać zimę, aktywność ta jest w znacznym stopniu ograniczona. Pszczoły nie gromadzą w swoim ciele wystarczającej ilości tłuszczu i innych substancji, by mogły przetrwać długą zimę w stanie letargu.

Pszczoły zimą

Niestety, osamotnienie pszczół późną jesienią i zimą oznacza dla nich śmierć, dlatego pszczoły stawiają na tzw. kłąb zimowy. To ich sposób na przetrwanie i utrzymanie prawidłowej temperatury w okresie tak zwanej „zimowli”. Zimowla to okres, który trwa najczęściej od października do lutego i wiąże się ściśle z temperaturą, jaka panuje na zewnątrz ula.

Dlaczego pszczoły tworzą kłąb?  Dzięki temu łatwiej im, oszczędzając energię, ogrzać siebie nawzajem, a przede wszystkim ogrzać matkę pszczelą, potocznie nazywaną „królową”. Jest to ważne, ponieważ to od „królowej” zależy, czy rodzina pszczela będzie mogła się rozwijać wczesną wiosną. 
Źle ogrzana matka nie złoży jaj, przez co na wiosnę nie wylęgną się młode pszczoły zdolne do zapylania wiosennych kwiatów. Matka pszczela znajduję się w centrum kłębu, gdzie musi być utrzymywana temperatura około 25 st. Celsjusza. Niezależnie od tego, jaką temperaturę mamy na zewnątrz, w ulu temperatura musi być stała, wszystko po to, by rodzina dobrze przezimowała ten trudny i wymagający czas.

Jakie zasady panują w kłębie? Pszczoły w centrum kłębu zimowego są najbardziej ogrzane, natomiast te będące po zewnętrznej stronie kłębu narażone są na szybszą utratę ciepła. Do zmiany pszczół dochodzi w momencie, kiedy zewnętrzne owady marzną. Zmarznięte owady przesuwają się bliżej centrum, natomiast ich miejsce zajmują „ogrzane” i tak przez całą zimę. Można tę zasadę określić także zasadą solidarności, każdy musi trochę zmarznąć by nie zamarzł nikt. 

Pilne! Norki amerykańskie z polskich ferm nie mają koronawirusa! Naukowcy zgodni!

Pszczoły nie zasypiają na zimę

Pszczoły w okresie zimy nie zapadają w letarg, jak większość owadów. Pszczoly Zachowują aktywność życiową, choć, aby przetrwać zimę, aktywność ta jest w znacznym stopniu ograniczona. Pszczoły nie gromadzą w swoim ciele wystarczającej ilości tłuszczu i innych substancji, by mogły przetrwać długą zimę w stanie letargu.

W zimie pszczoły nie są tak aktywne, jak przez pozostałą część roku. Nie śpią, nie zapadają w letarg, jedynie zwalniają swój metabolizm, mimo wszystko cały czas pracują. Zimowym zmartwieniem i główną pracą jest wytwarzanie ciepła, dzięki czemu kłąb może przetrwać do wiosny.
Owady te w trakcie najchłodniejszej pory roku żywią się zebranym nektarem, który został przerobiony w miód oraz pierzgę, czyli naturalną substancją bogatą w antybiotyki, która powstała z mieszaniny pyłku kwiatowego ze śliną i miodem, które w ulu fermentują w obecności bakterii kwasu mlekowego. Pszczoły w tym okresie jedzą o 20-30 proc. mniej.

Pamiętajmy, że zima to wymagający okres dla pszczół, ale i wielu innych zwierząt, ograniczających w tym czasie swoją aktywność np. nietoperzy czy jeży. Podczas tej pory roku należy im się szczególny spokój i troska.

lasy.gov.pl/fot. J. Oleszyńska – Niżniowska/fot.Magdalena Stępińska