PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Leśnictwo / Pastwiska dla dzikich koni i żubrów w Czechach zostaną powiększone

Pastwiska dla dzikich koni i żubrów w Czechach zostaną powiększone

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-07-28 07:00:00
Pastwiska

Wystarczy zebrać ostatnie trzysta tysięcy koron, aby powiększyć pastwiska dla dzikich koni i żubrów w rezerwacie przyrody między Milovicami a Benátkami nad Jizerou w środkowych Czechach, blisko granicy z Polską.

Pastwiska – publiczna zbiórka pieniędzy

Założyciel rezerwatu, firma Česká krajina, ogłosił niedawno publiczną zbiórkę na ogrodzenie ziemi nabytej w regionie środkowoczeskim. Potrzebne jest około dwóch milionów koron.

Za kilka tygodni moglibyśmy dostać resztę. Jeśli nam się uda, możemy przystąpić do pracy, a pod koniec wakacji uda nam się zbudować ogrodzenie i powiększyć rezerwat

– stwierdził Práva Dalibor Dostál, dyrektor Czeskiego Towarzystwa Krajobrazowego.

Rezerwat składa się z dwóch oddzielnych części. Jeden jest bliżej Milovic i jest domem dla dzikich koni sprowadzonych z Wielkiej Brytanii wraz z rehodowanymi naczelnymi. Druga część znajduje się w miejscowości Lipník bliżej Benátky nad Jizerou i łączy tu wspólne pastwiska dzikich koni z żubrami z Polski.

Zwierzęta dobrze się rozwijają w tych miejscach, a stada wyrosły z kilku pierwotnych. Według Dostála obecnie żyje 26 żubrów, 25 praturów i około 70 koni. Firma, która chciała przywrócić te duże kopytne do czeskiej przyrody, od początku liczyła na rozszerzenie hodowli. Zakontraktował inne miejscowości, do których transportowane są stopniowo rozmnażające się zwierzęta. Ale teraz zwierząt jest za dużo i w rezerwat jest coraz bardziej zatłoczony, dlatego pastwiska musiały zostać szybko powiększone. Administracja opóźniła proces, ale ostatecznie wykupiono dodatkową ziemię dla zwierząt. Teraz wystarczy je odgrodzić, aby powiększyć przestrzeń życiową dla żubrów i koni. Rezerwat ma obecnie 230 hektarów i ma zostać powiększony o kolejne 120 hektarów.

Czytaj też: Żubry w Polsce – urodziło się już ponad 100 młodych!

Pastwiska pomagają roślinom, owadom i innym zwierzętom

Zwierzętom z rezerwatu udało się zadbaćPastwiska 02 o to, by na całym zaniedbanym terenie, niegdyś spustoszonym przez wojska radzieckie, zniknęły agresywne naloty i trawy duszące inne gatunki roślin. Pastwiska to idealne miejsce do życia dla koni i żubrów, których kopyta rozrywają glebę i tym samym pozwalają rozmnażać się tu rzadkim gatunkom roślin, a następnie innym gatunkom motyli i wielu innych owadów oraz zwierząt. Dzięki temu rezerwat ten niedawno stał się częścią nowo ogłoszonego narodowego pomnika przyrody Mladá. Znajduje się na terenie byłego milovickiego obszaru wojskowego o powierzchni 1245 ha.

Narodowy Pomnik Przyrody powstał w celu ochrony cennych ekosystemów łąkowych i leśnych oraz siedlisk rzadkich i zagrożonych gatunków roślin oraz zwierząt.

Wypas dużych zwierząt kopytnych pomaga tworzyć i utrzymywać siedliska dla tych organizmów od 2015 roku

– podsumował Dalibor Dostál, dyrektor organizacji ochrony przyrody Czech Landscape.

novinky.cz/fot.Publicdomainpictures/Wikimedia


Autor: Sebastian Wroniewski

Rak błotny wróci na Śląsk. Założono stado podstawowe


Autor: Sebastian Wroniewski

Pszczoły zimą, czyli zimowla i kłęby w pszczelim ulu


Autor: Adam Szewczyk

Grzyby – czy naprawdę jest to sama woda? Obalamy mity!


BULT SMOGOWICZE