PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Leśnictwo / Mazowieckie rezerwaty przyrody – przewodnik na telefon jest już dostępny!

Mazowieckie rezerwaty przyrody – przewodnik na telefon jest już dostępny!

Autor: Piotr Woźniak 2020-10-11 16:02:18
Mazowieckie rezerwaty przyrody

Kochacie przyrodę? Chcielibyście jeszcze lepiej poznać jej tajemnice? Szukacie ciekawych miejsc na spacery lub wycieczki rowerowe? Pobierzcie koniecznie aplikację Mazowieckie rezerwaty przyrody. Aplikacja obecnie prezentuje 20 mazowieckich rezerwatów, ale docelowo ma być źródłem informacji o wszystkich 189 rezerwatach znajdujących się w naszym województwie. Część informacji dostępna jest w tzw. wersji domowej – można z niej skorzystać bez konieczności wychodzenia w teren. Jednak podczas wizyty w rezerwatach, w których znajdują się słupki z QR kodami, można uzyskać dostęp do dodatkowych informacji. Wystarczy użyć skanera kodów.

Mazowieckie rezerwaty przyrody – Co kryje aplikacja?

Narzędzie daje możliwość wytyczenia najkrótszej trasy dojazdowej do wybranego rezerwatu. Zawiera informacje umożliwiające poznanie historii danego terenu, jego najcenniejszych elementów przyrodniczych, a także dzikich mieszkańców i chronionych siedlisk. Na mapie każdego rezerwatu można sprawdzić przebieg szlaków udostępnionych do ruchu – jeśli znajdziemy się poza szlakiem, aplikacja poinformuje nas o tym. Taka funkcjonalność powinna ograniczyć presję, wywieraną przez spacerowiczów na przyrodę i bardziej świadome korzystanie z jej walorów.

Czytaj także: PILNE! Rolnicy nie chcą Pudy w ministerstwie! Odpalili świece dymne i zastawili wejście do resortu słomą!

Mazowieckie rezerwaty przyrody – Aplikacja jest przeznaczona dla osób w każdym wieku

Mazowieckie rezerwaty przyrodyNajmłodsi użytkownicy będą mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość, grając w memory. Zróżnicowanie trudności na 3 poziomach powoduje, że jest ona wyzwaniem także dla bardziej doświadczonych graczy. Nieco starsi będą mieli szansę zweryfikować zdobytą wiedzę, odpowiadając na pytania w ramach quizu. Po każdej odpowiedzi wyświetla się komentarz stanowiący dodatkowe źródło wiedzy dla użytkowników aplikacji. Narzędzie daje także możliwość odsłuchania śpiewu ptaków gatunków występujących w danym rezerwacie. Pozwoli to rozpocząć podróż ornitologiczną, która sprawi, że otaczające nas dźwięki nabiorą nowego znaczenia.

Warto także odnaleźć jeden z trójwymiarowych obiektów rozszerzonej rzeczywistości – to unikalna możliwość zrobienia zdjęcia np. z rzekotką lub nietoperzem. Są to gatunki objęte ochroną, które w warunkach naturalnych bardzo trudno dostrzec. Funkcjonalność ta nie jest obsługiwana przez niektóre modele telefonów i tabletów.

W ramach projektu fani mazowieckiej przyrody mogą wziąć udział w konkursach wiedzy przyrodniczej, mając szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród. Już teraz zapraszamy na stronę projektu na Facebooku #MazowieckieRezerwatyPrzyrody.

Mamy nadzieję, że szerokie udostępnienie informacji o mazowieckich rezerwatach przyrody w formie aplikacji przyczyni się do zrozumienia znaczenia rezerwatów i zasad obowiązujących na ich terenie.

Aplikacja została opracowana przez Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Warszawie dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


Rak błotny wróci na Śląsk. Założono stado podstawowe

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-07 06:51:01

Pszczoły zimą, czyli zimowla i kłęby w pszczelim ulu

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-06 15:49:48

Grzyby – czy naprawdę jest to sama woda? Obalamy mity!

Autor: Adam Szewczyk 2020-12-06 14:41:55

BULT SMOGOWICZE