PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Leśnictwo / Leśnicy pomagają zwierzętom w środku rehabilitacji w Napromku

Leśnicy pomagają zwierzętom w środku rehabilitacji w Napromku

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-08-03 16:03:53
Leśnicy

W Napromku działa ośrodek rehabilitacji zwierząt. Leśnicy ratują wszystkie dzikie zwierzęta, od tych najmniejszych jak wiewiórki, aż do wilków. Leśny środek jest jednym z niewielu miejsc w województwie warmińsko-mazurskim, do którego można przywieźć ranne i chore zarówno ptaki, jak i ssaki.

Leśnicy ratują dzikie zwierzęta

Do ośrodka rehabilitacji zwierząt w Napromku trafia coraz więcej potrzebujących zwierząt. Obecnie w leczeniu i rehabilitacji leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek pomagają między innymi sarnom, muflonom, pustułce, myszołowom, bocianom, a nawet wiewiórce.

Najczęściej pacjentami ośrodka są sarny. Zdrowe młode są zabierane z łąk i lasów i zupełnie niepotrzebnie są przywożone do ośrodka. Niestety, ludzie cały czas myślą, że zostały pozostawione przez matkę i wymagają opieki. Tymczasem matka małej sarenki oddala się, żeby nie zostawiać zapachu przy młodym, a tym samym ukryć jego obecność przed drapieżnikami. Dogląda je jednak i czuwa nad nim oraz karmi w odpowiednich porach.

Dlatego też leśnicy apelują, żeby nie zabierać ze środowiska naturalnego zdrowych młodych ptaków czy jeleniowatych. Przed podjęciem decyzji o pomocy zwierzęciu należy skontaktować się z leśnikami lub weterynarzami.

Leśnicy na stronie Lasów Państwowych wspominają ciekawą historię muflona. Jagnię żerowało wraz z innymi osobnikami w zbożu, gdy rolnik wykonywał oprysk. Niestety, w gęstej uprawie zagubiło się, a przez oprysk nie mogło odnaleźć ścieżki zapachowej swojego stada. Młode trafiło do leśników, jak tylko podrośnie wróci do swojego środowiska, czyli na teren Wzgórz Dylewskich.

Z kolei znajdująca się pod opieką wiewiórka została znaleziona pod drzewem i prawdopodobnie wypadła podczas burzy. Pani, która się nią zaopiekowała specjalnie dla niej wyplotła z gałęzi drzew i roślin zielnych gniazdo, żeby zapewnić wiewiórce bezpieczny transport do Napromka. Na szczęście jej stan jest dobry i za kilka dni zostanie wypuszczona.

Pilne! Greenpeace znów daje o sobie znać. Na celowniku minister środowiska Michał Woś

Leśnicy pomagają wszystkim zwierzętom

Co roku leśnicy z Napromka przyjmująLesnicy Napromek do ośrodka kilkadziesiąt zwierząt. Wszyscy pacjenci ośrodka objęci są stałą opieką weterynaryjną, a infrastruktura placówki pozwala rehabilitować zwierzęta i w pełni profesjonalnie przygotować je do powrotu do środowiska naturalnego.

Leśnicy dysponują wolierami dla ptaków i mniejszych ssaków, zagrodą dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrodą dla dzików i jeleniowatych, a od kilku lat również specjalistyczną dużą zagrodą do rehabilitacji wilków.

Leśny środek jest jednym z niewielu miejsc w województwie warmińsko-mazurskim, do którego można przywieźć ranne i chore zarówno ptaki, jak i ssaki. I jedynym w Polsce północnej, który zajmuje się rehabilitacją wilków.

lasy.gov.pl/fot.Tomasz Kowalewski,Nadleśnictwo Olsztynek