PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Leśnictwo / Jesienne motyle zaczynają loty. W lasach spotkamy piędzika przedzimka

Jesienne motyle zaczynają loty. W lasach spotkamy piędzika przedzimka

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-11-11 18:02:17
Jesienne motyle

Tuż przed nadejściem zimy i mrozów loty zaczynają jesienne motyle, w tym między innymi piędzik przedzimek. To jeden z nielicznych motyli, które wylatują dopiero jesienią. Niestety, wiosną gąsienice tego gatunku uszkadzając liście i pąki kwiatowe. Gąsienice piędzika przedzimka dość łatwo rozpoznać, gdyż poruszają się w bardzo charakterystyczny sposób, przypominający odmierzanie odcinków przebytej drogi – wyginają ciało na kształt odwróconej litery U. Ten sposób poruszania wynika z tego, iż gąsienice te mają tylko dwie pary odnóży na odwłoku.

Jesienne motyle rozpoczęły loty

Piędzik przedzimek (Operophthera brumata) należy do rodziny Geometridae - miernikowcowatych. Jesienne motyle piędziki przedzimki to jedne z nielicznych motyli, które wylatują dopiero jesienią, stąd zresztą jego nazwa – przedzimek.

W przeciwieństwie do większości motyli, zaczynają latać wraz z nadejściem chłodów. Jesienne motyle spotyka się od października do grudnia. By je zaobserwować trzeba wybrać się do lasu późnym wieczorem, najlepiej po pochmurnym, deszczowym dniu, po pierwszych przymrozkach pod koniec października lub w listopadzie. Gdy zapadnie mrok samce rozpoczynają lot godowy, poszukując samic.

Ta nietypowa pora na gody to sprytne rozwiązanie ze strony matki natury, o tej porze roku nie ma już większości ptaków, które mogły by zagrażać tym motylom.

Oczyszczalnie hydrofitowe – idealne rozwiązanie dla małych miejscowości

Jesienne motyle bardzo się różnią

Dorosłe osobniki piędzika przedzimka różnią się w zależności od płci. Jesienne motyleSamiec jest niewielkim motylem o jasnych, szarobrązowych skrzydłach, których rozpiętość dochodzi do ok. 2,5 cm. Samice natomiast bardziej przypominają pająki niż jesienne motyle. Jej skrzydełka wyglądają jak kilkumilimetrowe wyrostki, za to odwłok jest duży, by pomieścić ogromną liczbę jaj. Za dnia samice ukrywają się w szczelinach w korze pni drzew lub w trawie pod drzewami. Gdy się ściemnia wędrują w górę pni i w koronach drzew oczekują na swych partnerów.

Po zapłodnieniu jesienne motyle składają jaja w zagłębieniach kory w koronach drzew. Tutaj jaja zimują do wiosny. Wiosną natomiast wylęgają się z nich zielone gąsienice z ciemnym paskiem, które żerują do połowy czerwca, uszkadzając liście i pąki kwiatowe. W lesie ich przysmakiem są m. in. liście dębów, brzóz i wiązów. Natomiast w ogrodach można je spotkać na jabłoniach. 

Gąsienice piędzika przedzimka dość łatwo rozpoznać, gdyż poruszają się w bardzo charakterystyczny sposób, przypominający odmierzanie odcinków przebytej drogi – wyginają ciało na kształt odwróconej litery U. Ten sposób poruszania wynika z tego, iż gąsienice te mają tylko dwie pary odnóży na odwłoku.

lasy.gov.pl/fot.wikimedia,Olei,CC BY-SA 3.0/fot.LP


Autor: Sebastian Wroniewski

Rak błotny wróci na Śląsk. Założono stado podstawowe


Autor: Sebastian Wroniewski

Pszczoły zimą, czyli zimowla i kłęby w pszczelim ulu


Autor: Adam Szewczyk

Grzyby – czy naprawdę jest to sama woda? Obalamy mity!


BULT SMOGOWICZE