PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Leśnictwo / Drewno energetyczne ze zmienioną definicją. Prezydent podpisał

Drewno energetyczne ze zmienioną definicją. Prezydent podpisał

Autor: Polska Agencja Prasowa 2020-08-27 11:03:11
Drewno energetyczne

Prezydent podpisał zmianę ustawy o OZE. Kontrowersje budziła kwestia tego czym jest drewno energetyczne. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o OZE, zmieniającą definicję drewna energetycznego - podała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP. Nowelizacja umożliwia sprzedaż na cele energetyczne drewna nieodebranego z lasów przez kontrahentów.

Drewno energetyczne – Ustawa wejdzie w życie 1 października 2020 r.

Przepis zmieniający definicję drewna energetycznego ma obowiązywać do końca 2021 r. Czasowa definicja mówi, że za drewno energetyczne uznaje się np.: surowiec drzewny niebędący drewnem tartacznym i skrawanym, stanowiącym dłużyce, kłody tartaczne i skrawane, produkty uboczne będące efektem przetworzenia surowca drzewnego itd.

Jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta, celem ustawy jest „wprowadzenie rozwiązania zapewniającego ciągłość zrównoważonej gospodarki leśnej na czas trwania stanu epidemii COVID-19 oraz po tym stanie”.

Według rządu, który projekt zgłosił, nowe prawo ma pozwolić zagospodarować zalegające w lasach drewno, które z powodu koronawirusa nie zostało odebrane przez przemysł drzewny. Według wyliczeń resortu środowiska to ok. 2 mln m sześc. drewna. Ministerstwo dodawało, że zapas drewna, jaki mają teraz leśnicy, nie pozwala im prowadzić np. zadań ochronnych w lasach. Według rządu, do energetyki na cele wytwarzania energii elektrycznej trafi drewno niepełnowartościowe.

Według przeciwników ustawy, może ona dać zielone światło do większej wycinki drzew.

Czytaj także:Drewno energetyczne – wyjaśnienie w sprawie zmiany ustawy o OZE

PAP/Pw