O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-03-2017

Autor: Marzena Deresz

Jak uzdrowić uzdrowiska?

Jak uzdrowić uzdrowiska?

Status uzdrowiska ma w Polsce 45 miejscowości. Są wśród nich  górskie, nadmorskie, posiadające wody lecznicze, borowinę. NIK skontrolował 11 spośród nich. Czy uzdrowisko uzdrawia?

Status uzdrowiska ma w Polsce 45 miejscowości. Są wśród nich  górskie, nadmorskie, posiadające wody lecznicze, borowinę. NIK skontrolował jedenaście spośród nich. Czy uzdrowisko uzdrawia?

Niestety, posiadanie statusu uzdrowiska nie gwarantuje, że dany obszar spełniał i nadal spełnia wymogi wyznaczone dla uzdrowiska! Dotyczy to również właściwości leczniczych klimatu lub wykorzystywania surowców naturalnych.

16 marca był to jeden z tematów wyjazdowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w Rabce Zdroju. Rozmawiano tam o skuteczności i wiarygodności badań czystości powietrza na terenie uzdrowisk w Polsce.

 

Wnioski przeprowadzonej wcześniej kontroli NIK są zatrważajace: żadna z kontrolowanych miejscowości nie spełniała wszytkich pięciu wymogów określonych dla uzdrowisk. W 10 miejscowościach z 11 badanych przekroczone były dopuszczalne normy hałasu. To Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Krasnobród, Muszyna, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Wapienne, Złockie i Żegiestów.  W jednej z miejscowości nie przeprowadzono pełnego zakresu badań klimatu. W dwóch uzdrowiskach (Dąbki i Krasnobród), nie wykorzystywano w lecznictwie uzdrowiskowym surowców naturalnych (borowiny), znajdujących się na ich obszarach. W stosunku do pięciu miejscowości wysunięto zastrzeżenia dotyczące jakości powietrza.

 

Nadzór Ministra Zdrowie nad lecznictwem uzdrowiskowym okazał się niekuteczny. Niestety, nie monitorował on realizacji zaleceń zawartych w decyzjach uzdrowiskowych dotyczących spełniania wymaganych norm środowiskowych oraz wykorzystywania surowców naturalnych w lecznictwie uzdrowiskowym.

W żadnym ze skontrolowanych uzdrowisk nie prowadzono kompleksowych badań jakości powietrza, a badania na przykład benzenu i tlenku węgla przeprowadzano na obszarach powiatów i odnoszono do miejscowości uzdrowiskowych. Takie stacje pomiarowe w wojewodztwie zachodniopomorskim są położone w odleglości nawet do 100 km od uzdrowiska. Podawane przez gminy oceny jakości powietrza nie odzwierciedlaly więc rzeczywistego poziomu zanieczyszczeń.

Zebrani w Rabce Zdroju  na posiedzeniu komisji  Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, wiceministrowie resortów Środowiska i Zdrowia, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Najwyższej Izby Kontroli, władz samorządowych, uzdrowisk Województwa Małopolskiego i organizacji proekologicznych dyskutowali na temat rozwiazań systemowych. Podkreślono  znaczenie geotermii i ciepła systemowego w Polsce jako najtańszych i najprostszych metod na obniżenie niskiej emisji, która wpływa na zanieczyszczenie powietrza.

Marek Haliniak w czasie konferencji prasowej zaznaczył, że dane z pomiarów monitoringu prowadzonego przez gminy, mogą być włączone do Państwowego Systemu Monitoringu pod warunkiem, że będą zgodne ze standardami UE i ONZ

Tylko czy to rzeczywiście poprawi klimat w polskich uzdrowiskach?

 

gios.gov.pl/nik.gov.pl/MD/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023