PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia /Jaja "trójki" znikną z półek popularnego dyskontu

Jaja "trójki" znikną z półek popularnego dyskontu

Autor: Świat Rolnika 2016-11-02 08:48:16
Jaja

Organizacje ekologiczne walczą o humanitarne traktowanie zwierząt, postulując między innymi zamknięcie ferm wielkoprzemysłowych. Lidl za namową obrońców praw zwierząt planuje do 2025 r. zdjąć z półek tzw. jaja "trójki".

 

Blisko 90 proc. jaj sprzedawanych w sieciach handlowych pochodzi z wielkoprzemysłowych ferm, w których kury przebywają w klatkach. Jajko z chowu klatkowego jest znacznie tańsze od tych z produkcji ściółkowej lub z wolnego wybiegu, dlatego przyciąga najwięcej klientów.

 

Mimo to sieć marketów Lidl zobowiązała się – w efekcie rozmów z przedstawicielami kampanii Open Wing Alliance propagującej uwolnienie kur z klatek – zrezygnować ze sprzedaży tzw. jaj "trójek". Dyskont zadeklarował również wycofanie się z użycia jaj z ferm wielkoprzemysłowych do produkcji towarów własnej marki (np. pieczywa, ciast, produktów paczkowanych).

 

To zła wiadomość dla polskich drobiarzy, którzy wyposażają w jaja sklepy dyskontowe. Jeśli inne sieci wezmą przykład z Lidla, oznaczałoby to znaczny spadek popytu wewnętrznego. Obecnie drobiarstwo w naszym kraju przeżywa rozkwit, podbijając także zagraniczne rynki. W Unii Europejskiej Polska jest w ścisłej czołówce eksportu jaj. Czy proekologiczne tendencje zahamują dynamiczny rozwój branży?

 

Zachęcamy do zapoznania się z bardzo ciekawym reportażem TVN24 na temat różnic między jajami pochodzącymi z różnego typu produkcji. Negatywne opinie na temat tzw. "trójek" często wynikają z fałszywych przesłanek.

 

 

 

tvn24bis.pl/EZ/Fot.pixabay.com