O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Rynek drobiu – jak to właściwie jest z tym GMO?

gmo

Konsumenci coraz częściej wybierają produkty zdrowe, ekologiczne, z wolnych upraw, unikając żywności, która na opakowaniu nie ma napisu "GMO FREE". Wystarczy jednak zaledwie cząstkowa wiedza, by zrozumieć, że skrót GMO nie powinien wzbudzać w nas obawy o nasze zdrowie.

GMO – co to jest?

GMO oznacza genetycznie zmodyfikowany organizm. Jest to sztuczna ingerencja w organizm zwierząt, roślin poprzez zmianę genetyczną organizmu dzięki inżynierii genetycznej. W porównaniu do krzyżowania, czy mutagenezy wymieniamy precyzyjnie pojedyncze geny, dlatego wiemy dokładnie, jak znakomity efekt otrzymamy. Z założenia modyfikacje genetyczne mają uczynić bardziej produktywnym świat rolników i hodowców oraz wpłynąć na rozwój wsi, przemysłu rolniczego, chowu trzody, bydła, roślin, owoców i warzyw. Dzięki temu rośliny i zwierzęta mają być silniejsze, bardziej odporne na choroby, wirusy, bakterie oraz szybciej dojrzewać. Rośliny, owoce i warzywa GMO są ładniejsze, większe, charakteryzują się bardziej nasyconymi kolorami oraz wydłużoną datą przydatności do spożycia. Dlatego dyrektor generalny KRD-IG Łukasz Dominiak zaznacza, że wszystkie polskie instytuty naukowe: PIWet-PIB, IERiGŻ, PAN uznają organizmy, których genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej za dobro, do którego doszliśmy jako społeczeństwo.

Czytaj także: Naturalne fungicydy w zwalczaniu szkodników popularnych upraw

GMO, a rynek drobiugmo

Enzymy trawienne obecne w przewodzie pokarmowym zwierząt i ludzi trawią DNA, dlatego GMO nie jest szkodliwe dla organizmów żywych, gdyż nie ma możliwości, by przedostało się przez barierę jelitową konsumenta. W kwestii dostarczania białka organizmowi ludzkiemu, nie ma różnicy pomiędzy drobiem karmionym paszą z GMO, a tą tradycyjną. Wyniki badania przeprowadzonego przez PIWet wspólnie z Instytutem Zootechniki PIB wskazują, że w jajach oraz mięśniach kurcząt karmionych paszą z GMO nie znaleziono jakichkolwiek śladów zmienionego DNA, wpływającego na zdrowotność ptaków, przyrost, czy skład mięsa. Co więcej, nie wykryto obecności transgenicznego DNA w odchodach ptaków, dalszych odcinkach jelita, mięśniach, czy krwi. Modyfikowane produkty stosuje się, aby uchronić zwierzęta i rośliny przed chorobami, pasożytami, wirusami, usprawnić gospodarstwo, polepszyć jego wyniki, stosować mniej chemicznych nawozów i zmniejszyć koszty utrzymania. Jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom żywnościowym, na który z roku na rok zostaje nakładany coraz większy ciężar w postaci wyżywienia całego społeczeństwa.

Powody wprowadzenia Genetically Modified Organism

Organizmy zmodyfikowane genetycznie zostały odkryte i wprowadzone do obrotu w celu wyżywienia wzrastającej liczby populacji, obniżenia kosztów utrzymania gospodarstw, zwiększenie ich wydajności oraz szybkości produkcji. Powoduje to, że organizmy zmodyfikowane genetycznie są silniejsze, bardziej odporne na choroby, wirusy i pasożyty. Owoce i warzywa dłużej utrzymują świeżość, a swoim wyglądem zachęcają do zakupu. Dzięki GMO w gospodarstwach nie trzeba stosować chemicznych nawozów i środków ochronnych przed szkodnikami. Ponadto modyfikowana żywność została dopuszczona do obrotu ze względu na troskę o środowisko naturalne, w tym zmniejszenie wycinki lasów pod kolejne tereny do uprawy.

o-kurczaki.pl, dobrydrob.pl/Fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023