O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-01-2017

Autor: Świat Rolnika

GIOŚ: Jakości powietrza w Polsce

GIOŚ: Jakości powietrza w Polsce

Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wydał komunikat w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce. Do 21 stycznia warunki atmosferyczne będą wpływały na podwyższenie stężenia pyłów zawieszonych.

"W dniu 18 stycznia stężenia pyłu zwieszonego na większości obszaru kraju są w zakresie stężeń stężeń od niskich do umiarkowanych. Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego występują na obszarze miast centralnej Polski (Warszawa, Łódź, Płock) oraz w Dąbrowie Górniczej, Zakopanym i Nowym Targu. Na obszarze Warszawy najwyższe stężenia są notowane na stacji przy ul. Kondratowicza, gdzie o godzinie 10.00 stężenie 1-godzinne pyłu zawieszonego PM10 wynosiło 141 µg/m3. Najwyższe stężenia pyłu zawieszonego w tym czasie wystąpiły w miejscowościach podwarszawskich, np. w Otwocku (1-godzinne stężenie pyłu PM10 - 263 µg/m3), Piastowie (1-godzinne stężenie pyłu PM2,5 - 308 µg/m3) czy Legionowie (1-godzinne stężenie pyłu PM2,5 - 215 µg/m3). Wysokie stężenia pyłu PM10 lub/i pyłu PM2,5 występują obecnie również w innych miastach środkowego Mazowsza (Siedlce, Żyrardów), a także w Żyrardowi" – czytamy w komunikacie.

 

Obecnie Polska pozostaje pod wpływem rozległego, umacniającego się wyżu, który rozciąga się od Wysp Brytyjskich po zachodnią Rosję. Z północy nad nasz kraj napływa zimne powietrze. Ciśnienie rośnie. Zachmurzenie jest dziś dość duże. Lokalnie występują przejaśnienia i rozpogodzenia. Miejscami pada słaby śnieg, zwłaszcza w górach i w rejonach podgórskich. Temperatura maksymalna wniosła dziś od -6°C na południowym wschodzie do około -4°C w centrum kraju i -1°C na północnym zachodzie. Nieco cieplej było nad morzem: 0°C, a chłodniej w dolinach i kotlinach karpackich: -8°C. Słaby na większości obszarów, wybrzeżu umiarkowany a w górach umiarkowany i dość silny (w porywach do 60 km/h, miejscami powodujący zamiecie śnieżne) potęguje uczucie zimna. Prognozowane warunki meteorologiczne mogą sprzyjać kumulacji zanieczyszczeń w centralnej części Polski. W godzinach wieczornych przyczynia sie najprawdopodobniej do dalszego wzrostu stężeń pyłu zawieszonego.

 

Do 20 stycznia prognozy pogody przewidują utrzymywanie się słabego wiatru (0,2-5 m/s) na obszarze całego kraju (z wyłączeniem wybrzeża, gdzie wiatr będzie silniejszy), utrzymujące się niskie temperatury oraz występowanie lokalnych mgieł. Warunki te mogą wpłynąć lokalnie na pogorszenie się jakości powietrza. Od 21 stycznia przewidywany jest nie tylko na wybrzeżu, ale także w północno-wschodniej i centralnej części kraju umiarkowany wiatr wiejący z prędkością 5-8 m/s. Będzie on sprzysyał poprawie stanu jakości powietrza.

 

gios.gov.pl/AZK/Fot. gios.gov.pl

swiatrolnika.info 2023