O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Fotowoltaika – ruszyła ogólnopolska kampania promująca czystą energię

Fotowoltaika

Fotowoltaika to dziś jedna z alternatyw dla wytwarzania taniego i czystego prądu. 1 czerwca ruszyła ogólnopolska kampania zachęcająca Polaków do instalowania paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych To wspólna akcja Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PKO Banku Polskiego.

Fotowoltaika – kampania budująca świadomość

Celem kampanii jest budowanie świadomościFotowoltaika 02 czym jest fotowoltaika, możliwości płynących z wykorzystania energii odnawialnej w polskich domach jednorodzinnych oraz rozwijanie naszego rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Aktualna moc wszystkich polskich instalacji PV to już ponad 1,83 GW, z czego prosumenci generują aż 1,2 GW. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, na koniec 2014 roku mieliśmy 20 MW mocy fotowoltaicznych, co oznacza, że w około 5,5 roku ta moc wzrosła aż o 9 tysięcy procent. Nasz kraj jest obecnie na 5. miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych mocy z paneli słonecznych zainstalowanych w systemie. Polska realizuje obecnie redukcję ponad półtora miliona ton CO2 rocznie dzięki instalacjom fotowoltaicznym.

Fotowoltaika – rządowe programy

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polaków, w trosce o środowisko, Ministerstwo Klimatu i NFOŚiGW od 30 sierpnia ubiegłego roku realizują rządowy program „Mój Prąd”. To aż miliard złotych na zwiększenie produkcji energii elektrycznej z prosumenckich instalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW. Do programu zgłosiło się już ponad 73 tysięcy Polaków. Dotychczasowe efekty „Mojego Prądu” (wspomniane 73 tysięcy wniosków), to 408 MW zainstalowanej mocy. Porównując to do największej polskiej farmy fotowoltaicznej na terenie gminy Czernikowo koło Torunia – moc 3,77 MW – można policzyć, że „Mój Prąd” już na tym etapie dofinansuje około 108 takich elektrowni.

Rządowy program „Mój Prąd” jak i sama fotowoltaika nieustannie się rozwijają. Zgodnie z zapowiedziami NFOŚiGW 31 marca przeszedł na wnioski online. Ponadto, od 22 maja wprowadzono kolejne ułatwienie – to możliwość składnia elektronicznych wniosków na gov.pl przez pełnomocnika.

„Mój Prąd” został też zintegrowany z innym rządowym programem „Czyste Powietrze” (budżet 103 miliardów złotych na wymianę tak zwanych kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych). Od 15 maja potencjalni beneficjenci „Czystego Powietrza” mogą uzyskać dotację również na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków.

Czytaj także: Fotowoltaika w Polsce – dynamiczny sektor OZE. Polska to czołówka Europy!

Fotowoltaika i jej pozytywny wpływ na środowisko

Odpowiedzialność za środowisko jest elementem działalności nie tylko resortu klimatu i NFOŚiGW, ale też PKO Banku Polskiego, który podejmuje inicjatywy służące dbałości o środowisko i jest sygnatariuszem Karty Odpowiedzialności Ekologicznej Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce.

Wspólna kampania na rzecz rozwoju fotowoltaiki w pierwszej kolejności obejmuje emisję spotu telewizyjnego oraz działania w internecie. Następnie zostanie ona rozszerzona o promocję radiową. Towarzyszy jej też specjalne stworzona strona internetowa mamyklimat.pl, gdzie znajdują się między innym ciekawostki dotyczące tego czym jest fotowoltaika oraz jej pozytywnego wpływu na środowisko.

gov.pl/fot.Pixabay, Antranias/sferrario1968

swiatrolnika.info 2023