PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Żubrzyce opuszczają łąki w Bieszczadach. Wycielenia już blisko

Żubrzyce opuszczają łąki w Bieszczadach. Wycielenia już blisko

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-01 10:42:00
żubrzyce

Cielne żubrzyce opuszczają śródleśne łąki w Bieszczadach. Już niebawem pojawić się może wiele młodych żubrów, które zasilą bieszczadzkie stada.

"Zaczął się okres wycieleń. Nawet blisko 100 cieląt może wkrótce przyjść na świat w leśnych zaroślach" – powiedział w środę rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Aktualnie w Bieszczadach żyje ponad 740 żubrów; prawie 40 więcej niż rok temu.

Żubrzyce niedługo się wycielą

"Ile z nich przeżyje pierwszy rok, to będzie zależało od wielu czynników. Należą do nich m.in. presja drapieżników, czy warunki pogodowe" – zauważył rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Jak zaznaczył, "pasące się do tej pory na łąkach żubrzyce zaczynają się chować głęboko w leśnych ostępach, a na śródleśne łąki powrócą pod koniec lata z kilkutygodniowymi cielakami".

"Do spotkanego wtedy w lesie młodego żubrzątka w żadnym wypadku nie wolno się zbliżać" – zauważył Marszałek.

Żubry wiedzą jak bronić młodych

Przypomniał, że "zawsze w pobliżu czuwa nad nim jego matka i nie należy ryzykować spotkania z nią". "Może być bardzo groźna dla człowieka" – mówił.

Rzecznik zwrócił uwagę, że "jeszcze kilkanaście lat temu pierwszy rok przeżywała nie więcej niż połowa cielaków". "Od kilku lat notuje się coraz wyższy odsetek zdrowych osobników" – dodał.

W lecie żubry przebywają w mniejszych stadach. Składają się one z samic i cieląt. Stare byki trzymają się osobno. Z kolei młodsze samce tworzą wtedy tzw. grupy kawalerów, wiodące spokojny żywot do sierpnia, kiedy nastaje czas rui.

Żubrzyce dzielnie podtrzymują populację

Aktualnie w Bieszczadach żyje ponad 740 żubrów; prawie 40 więcej niż rok temu. W zimie wyeliminowano 40 osobników o zaawansowanej telazjozie, chorobie niszczącej gałkę oczną żubra, powodowanej przez nicienie.

Po przeszło dwóch stuleciach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 roku.

Należące do rasy białowiesko-kaukaskiej osobniki są potomkami żubrów z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych oraz zwierzyńcach prywatnych. Zwierzęta tej rasy w stanie dzikim żyją tylko w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce mieszkają żubry czystej linii białowieskiej.

Czytaj także: Żubr wbiegł na jezdnię. Kierowca nie zdążył wyhamować

PAP/fot. wikimedia


Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

Wody Polskie: Realizujemy obecnie 300 inwestycji za 20 mld zł

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 20:30:00

BULT SMOGOWICZE