PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Żubry prawdziwą bieszczadzką atrakcją

Żubry prawdziwą bieszczadzką atrakcją

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-09-08 19:02:42
Żubry

Przeszło 1,2 mln turystów obejrzało istniejącą od ponad dziewięciu lat zagrodę żubrów w Mucznem w Bieszczadach. Jak zaznaczył w poniedziałek rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, "tylko w tym roku zajrzało tu prawie 170 tys. osób". Żubry cieszą się niesłabnącą popularnością.

Żubry popularne

Leśnik podkreślił, że w Mucznem żubry można zobaczyć z niewielkiej odległości, w ich naturalnym środowisku.

"Z każdym rokiem przyjeżdża tutaj coraz więcej turystów. Aktualnie w zagrodzie przebywa pięć dorosłych osobników oraz cztery cielaki urodzone w tym roku" – wyjaśnił rzecznik.

Żubry trafią na wolność

Dodał, że żubry po trwającej kilka miesięcy aklimatyzacji są wypuszczane na wolność i dołączają do dzikich stad. Ich miejsce zajmują wtedy osobniki urodzone w zagrodzie albo sprowadzane do Polski. W Mucznem bytują żubry daleko spokrewnione z bieszczadzką populacją.zubr puszcza bialowieska

Marszałek przypomniał, że "celem wypuszczenia ich na wolność jest poprawa puli genetycznej i stanu zdrowotnego stad żyjących w Bieszczadach".

Zagroda w Mucznem zajmuje powierzchnię blisko dziewięciu hektarów. Przez jej środek przepływa potok. Stok, na którym zbudowano paśnik dla stada, porośnięty jest jodłami.

W Bieszczadach – według wiosennych szacunków krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie – na wolności żyje ponad 700 żubrów.
W ten region Polski pierwsze osobniki sprowadzono w 1963 roku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych

Obecnie dziko żyją one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w naszym kraju żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Żubry są ssakami z rodziny pustorożców. Długość ich ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, ważą do 1000 kilogramów.

Czytaj także: Salamandry plamiste rozpoczęły okres godowy


Chwile grozy na Podkarpaciu. Wilk grasuje po miasteczku

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 14:00:00

Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

BULT SMOGOWICZE