PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Żubr spacerował po lubuskiej Leśnej Bazie Lotniczej

Żubr spacerował po lubuskiej Leśnej Bazie Lotniczej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-02 10:30:00
Żubr

Nadleśnictwo Karwin poinformowało, że przez kilka godzin po pasie startowym na obszarze Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich spacerował żubr. 

Do niecodziennej sytuacji doszło na obszarze Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich (woj. lubuskie), gdzie – jak poinformowało Nadleśnictwo Karwin – przez kilka godzin pas startowy był niedostępny dla stacjonujących tam dwóch samolotów gaśniczych „Dromader”, gdyż spacerował po nich żubr.

Żubr odwiedził bazę lotniczą 

Leśnicy przekazali, że zwierzę od dłuższego czasu wybrało sobie jako miejsce do życia teren Leśnictwa Lipki Wielkie, w którego zasięgu administracyjnym jest lądowisko. Po raz pierwszy odwiedziło jednak samą bazę lotniczą.

"Tym razem żubr zawędrował do Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich. Czyżby chciał czynnie pomóc, zaniepokojony dużym zagrożeniem pożarowym?" – napisano w komunikacie zmieszczonym na stronie nadleśnictwa.

Żubr

Zagrożenie pożarowe w Nadleśnictwie Karwin 

Wskazano w nim, że w lesie jest sucho jak nigdy dotąd o podobnej porze roku, a w Nadleśnictwie Karwin obowiązuje teraz drugi stopień zagrożenia pożarowego, ale nie dawno był trzeci – najwyższy.

Sezon ochrony przeciwpożarowej lasu trwa zaledwie od 15 marca br., a w nadleśnictwie były już dwa pożary. Ostatni z nich miał miejsce w niedzielę (27 marca br.) w obszarze Leśnictwa Irena. Został, sprawnie opanowany dzięki błyskawicznej interwencji służb pożarniczych nadleśnictwa i strażaków OSP. Zniszczeniu uległo 0,15 hektarów lasu, udało się zapobiec większym szkodom powierzchniowym.

"Z utęsknieniem, czekamy na koniec tygodnia i zapowiadane wówczas opady atmosferyczne. Póki co, apelujemy o rozwagę, nieumiejętne posługiwanie się otwartym ogniem może doprowadzić do tragedii w środowisku przyrodniczym. Pamiętajcie, las odradza się długo, płonie bardzo szybko" – zaapelowali leśnicy.

Czytaj też: Żubr wrócił z Białorusi do Polski. Wojsko przepuściło go przez zasieki

PAP/fot. fb Nadleśnictwo Karwin, Lasy Państwowe


Autor: Sebastian Wroniewski

Naukowcy: Nowy system ochrony przyrody 30x30 przyniesie wiele korzyści


Autor: Sebastian Wroniewski

KGHM Polska Miedź sfinansuje badania bocianów


Autor: Świat Rolnika

Najstarsze drzewo świata ma prawdopodobnie 5400 lat i chilijskie korzenie


BULT SMOGOWICZE