O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-07-2021

Autor: Emilia Gromczak

Żmije w Polsce coraz bardziej aktywne. Co robić, gdy je spotkamy?

Żmije w Polsce coraz bardziej aktywne.

Żmije w Polsce to takie gatunki, jak żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty oraz wąż Eskulapa. Najczęściej spotykana w naszym kraju żmija zygzakowata występuję przede wszystkim w pobliżu terenów podmokłych, brzezin z polanami porośniętymi trawami i mchem torfowcem, z dużą ilością wykrotów, które służą jej za miejsce schronienia i wygrzewania się. Co robić, gdy natkniemy się na żmije?

Jakie występują żmije w Polsce?

W Polsce występują cztery gatunki żmij. Jest to żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty oraz wąż Eskulapa. Jednak w czasie naszych wycieczek po lesie możemy natrafić niespodziewanie na jedynego jadowitego węża – żmiję zygzakowatą. Zarówno padalec zwyczajny, który w rzeczywistości jest gatunkiem jaszczurki pozbawionym kończyn oraz wspomniane wyżej żmije w Polsce (zaskroniec zwyczajnym, gniewosz plamisty i wąż Eskukapa) są niejadowite. Wszystkie gatunki gadów w Polsce są objęte ochroną prawną (częściową lub całkowitą).

Żmija zygzakowata jest wężem o krępej budowie ciała, nie przekraczającym 1 m długości (średnio 70-90 cm). Charakteryzuje się jednym z najbardziej zróżnicowanych umaszczeniem w świecie węży. Najpospolitsza i najbardziej znana jest forma o popielatym umaszczeniu i czarnym wzorze na grzbiecie w postaci zygzaku, tzw. „wstęgą kainową''. Inną odmiana jest forma miedziano –ruda , z zygzakiem o barwie od białej, przez żółtą po brązową. Trzecią formą barwną są osobniki melanistyczne, czyli o jednolicie czarnym ubarwieniu i słabo widocznym wzorem na grzbiecie.

Wszystkie żmije w Polsce bez względu na formę barwną oprócz charakterystycznego wzoru na grzbiecie, posiadają pionową źrenicę oka, która odróżnia je od pozostałych gatunków węży, które mają źrenice okrągłe.

Sprawdź: Wilki zmieniły dietę przez... ASF! Czy częściej atakują owce i bydło?

Co robić, gdy spotkamy żmiję?

Żmije w Polsce występują najczęściej w pobliżu terenów podmokłych, brzezin z polanami porośniętymi trawami i mchem torfowcem, z dużą ilością wykrotów, które służą jej za miejsce schronienia iupraveny_forest-2942477_1280.jpg wygrzewania się.

Gdy napotkamy się na żmije, zachowajmy spokój. Kiedy żmija nie ma gdzie uciec sygnalizuje swoją obecność głośnym syczeniem, wtedy należy niezwłocznie się wycofać w kierunku przeciwnym od miejsca zlokalizowania gada i zostawić go w spokoju, by miał szansę na ucieczkę. W ostateczności gdy żmija poczuje się zagrożona w skutek np. nadepnięcia, chęci złapania lub nadmiernego zbliżenia się napastnika, atakuję kąsając na wysokość do kilkunastu centymetrów.  Jad wprowadzany jest do ciała za pomocą wydłużonych zębów jadowych, które pozostawiają ślad na ciele napastnika w postaci 2 niewielki nakłuć.

Gdy zlekceważyliśmy ostrzeżenia węża lub niechcący na niego nadepnęliśmy, a wąż odpowiedział ukąszeniem, po pierwsze oddal się od miejsca, w którym nastąpił wypadek by nie narazić się na kolejne ukąszenia. Następnie zachowaj spokój! Przyspieszone tętno tylko przyspieszy rozprzestrzenianie się jadu po organizmie. Część ukąszeń to tzw. suche ukąszenia, przy których wąż wcale nie wprowadza jadu( 30- 60% ukąszeń). Spokojnie usiądź i zlokalizuj ranę, następnie zdejmij wszelką biżuterię w pobliżu miejscu ukąszenia, która mogłaby stanowić dodatkowy problem w wypadku opuchlizny.  Wysysanie jadu, rozcinanie rany jak wszelka inna manipulacja przy miejscu ukąszenia może tylko pogorszyć sytuacje! Nie stosuj również opasek uciskowych, które zablokują przepływ krwi
i spowodują zwiększone ryzyko obumierania tkanek w miejscu ukąszenia. Pozwól by z rany swobodnie wypływała krew (wraz z nią na zewnątrz wydostanie się część jadu), w miarę możliwości oczyść miejsce ukąszenia wilgotnym gazikiem i unieruchom zranioną kończynę możliwie poniżej poziomu serca, by spowolnić rozprzestrzenianie się jadu (temblak wykonany z koszulki lub chusty w zupełności wystarczy), po czym jak najszybciej udaj się z osobą towarzyszącą do najbliższego punktu szpitalnego, w który otrzymasz fachową opiekę medyczną oraz zostanie podana odpowiednia surowica.

zamrzenica.torun.lasy.gov.pl/fot.pixabay.com

 

 

 

 

 

 

 

swiatrolnika.info 2023