PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Złodziej drewna nagrany podczas kradzieży. Policja już go szuka

Złodziej drewna nagrany podczas kradzieży. Policja już go szuka

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-02-02 18:30:09
Złodziej drewna

Na nagraniach widać jak złodziej drewna ścina brzozę, a następnie przecina drewno na mniejsze części i wynosi je poza obszar widziany przez kamerę.

Mężczyzna w średnim wieku postanowił nielegalnie pozyskać drewno w leśnictwie Sokołówek. Miał jednak pecha – nie zauważył obserwującej go kamery, zainstalowanej przez Straż Leśną z Nadleśnictwa Drewnica (RDLP w Warszawie). Czujne oko kamery przyłapało złodzieja na gorącym uczynku. Ponieważ wartość skradzionego drewna przekracza 500 zł zdarzenie to traktowane jest jako przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym, sprawcy kradzieży drewna grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Złodziej drewna nagrany

Złodziej ukradł w sumie pięć drzew – dwie sosny i trzy brzozy i  o łącznej miąższości 2,49 m3. Po ścięciu drewno zostało od razu wywiezione z lasu – na nagraniach z fotopułapki słychać pracujący silnik ciągnika rolniczego.
Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Drewnica, we współpracy z lokalną policją, prowadzą obecnie czynności zmierzające do ustalenia tożsamości sprawcy kradzieży.

Ponieważ wartość skradzionego drewna przekracza 500 zł zdarzenie to traktowane jest jako przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym, sprawcy kradzieży drewna grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo sprawca może zostać ukarany przez sąd koniecznością zapłaty tzw. nawiązki, której wysokość wynosi podwójną wartość skradzionego drewna.

Kradzieże drewna to problem, z którym dość często mierzą się strażnicy leśni. Tylko w 2021 r. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Straż Leśna ujawniła blisko 120 przypadków nielegalnego pozyskania drewna o łącznej wartości 53 tys. zł. Większość sprawców została zatrzymana i ukarana.

Czytaj też: Sprawca kradzieży drewna złapany na gorącym uczynku

lasy.gov.pl/fot.RDLP w Warszawie


Chwile grozy na Podkarpaciu. Wilk grasuje po miasteczku

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 14:00:00

Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

BULT SMOGOWICZE