O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-12-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zasoby i stan wód w Polsce w 2021 – przydatne dane

Zasoby wód w Polsce

Zasoby wód w Polsce są jednymi z uboższych w Europie. Średnie zasoby wodne Polski wynoszą około 60 mld m3

W porze suchej może wynosić poniżej 40 mld m3. Największe zasoby wodne (wartości bezwzględne) w Unii Europejskiej występują we Francji, Szwecji i Niemczech, odpowiednio 206 mld m3, 196 mld m3 i 188 mld m3. Ilość przepływającej wody zależy od czynników naturalnych (topografia, opady, parowanie) i człowieka (zapotrzebowanie na wodę do celów miejskich, przemysłowych i rolniczych).

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce

Zasoby wód w Polsce o specyfice powierzchniowej charakteryzują się dużymi wahaniami czasowymi i terytorialnymi, przy czym wody rzeczne powodują okresowe nadmiary i niedobory. Zbiorniki charakteryzują się małą pojemnością, której łączna objętość nie przekracza 6% rocznego poboru wody z terenu kraju, niedostateczną ochroną przed okresowym nadmiarem lub deficytem wody. W rezultacie w niektórych częściach kraju występują problemy z zaopatrzeniem w wodę. W szczególności na południu Polski przemysł wodochłonny i rozwój procesów demograficznych oraz szczególne warunki geograficzne i hydrologiczne prowadzą do niedoborów wody. Na południu kraju występują również znaczne wahania przepływu rzek podczas ulewnych deszczy oraz przemieszczanie się dużych ilości wód powodziowych, np. spływy z terenów górskich.

Ilość przepływającej wody zależy od czynników naturalnych (topografia, opady, parowanie) i człowieka (zapotrzebowanie na wodę do celów miejskich, przemysłowych i rolniczych). Ważną rolę odgrywa również tworzenie koryt rzecznych, które w przyrodzie meandrują, spowalniając tym samym przepływ wody. Ze względu na proste koryto rzeki, usuwanie roślinności przybrzeżnej lubZasoby wód w Polsce 02Zasoby wód w Polsce 02 betonowanie brzegów, przesiąkanie (przesiąkanie) następuje w ograniczonym zakresie, a przepływ wody jest przyspieszony. Średni roczny przepływ wód powierzchniowych z terenu Polski, w tym z zagranicy, w latach 2000-2020 wynosi 56,9 km3. W przeliczeniu na mieszkańca roczna dostępność wody wynosi 1,dam3, podczas gdy w większości krajów Europy zasoby wody słodkiej przekraczają 5 dam3/mieszkańca.

Zasoby wód w Polsce – woda słodka

Zasoby wód w Polsce o jakości słodkiej na mieszkańca są bardzo zróżnicowane w krajach Unii Europejskiej. W Chorwacji odnotowano najwyższe zasoby słodkiej wody, gdzie średnia z wielolecia wynosiła 28,8 tys. m3 na mieszkańca. Finlandia, Szwecja i Łotwa miały kolejne najwyższe wskaźniki wynoszące odpowiednio: 19,5 tys. m3, 19,3 tys. m3, 18,9 tys. m3 na mieszkańca. Natomiast najniższe wskaźniki posiadają Cypr (0,4 tys. m3 na mieszkańca) i Malta (0,2 tys. m3 na mieszkańca).

Duża część odpływu rzekami do Bałtyku pochodzi z zasilania wodami podziemnymi. Zasoby eksploatacyjne ujęć wód podziemnych są bilansowane w podziale na piętra hydrologiczne.

Czytaj również: ARiMR: 100 tys. zł na inwestycje chroniące wody przed azotanami

Źródło:stat.gov.pl/fotpixabay

swiatrolnika.info 2023