PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Zarząd Zieleni: Opryski przeciw komarom w tym roku nie będą używane 

Zarząd Zieleni: Opryski przeciw komarom w tym roku nie będą używane 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-21 18:30:00
Opryski przeciw komarom

W tym roku, tak jak od lat, opryski przeciw komarom nie będą wykorzystywane na terenach zielonych – mówi rzeczniczka Zarządu Zieleni w Warszawie Karolina Kwiecień-Łukaszewska.

Opryski nie są działaniem efektywnym – powiedziała Karolina Kwiecień-Łukaszewska. Zaznaczyła, że stosowane środki nie działają wybiórczo, wyłącznie na komary, ale też na inne organizmy żywe zubażając warszawską przyrodę. Przypomniała mieszkańcom, że można obronić się przed tymi uciążliwymi owadami. "Mamy w naturze sprzymierzeńców, którzy uwielbiają komary. 

Opryski przeciw komarom odeszły w zapomnienie

"Od lat nie podejmujemy tego typu działań, gdyż mogą wiązać się z negatywnym wpływem na różnorodność biologiczną tych przestrzeni. Mogą być one toksyczne dla pszczół, czy innych owadów oraz organizmów wodnych. Opryski przeciw komarom mogą wpływać negatywnie na populację ptaków, dla których owady stanowią pożywienie" – podkreśliła rzecznik.

Zaznaczyła, że stosowane środki nie działają wybiórczo, wyłącznie na komary, ale też na inne organizmy żywe zubażając warszawską przyrodę. "Wiele z terenów, gdzie okresowo mamy do czynienia z uciążliwością związaną z pojawieniem się komarów, znajduje się na terenie obszarów chronionych Natura 2000, czy Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują ustawowe obostrzenia w przypadku ingerencji w środowisko" – wskazała i dodała, że opryski nie są działaniem efektywnym. "Komary przemieszczają się na duże odległości, a preparaty nie utrzymują się na roślinach zbyt długo" – zaznaczyła.

Przypomniała mieszkańcom, że można obronić się przed tymi uciążliwymi owadami. "Mamy w naturze sprzymierzeńców, którzy uwielbiają komary. To są dla nich prawdziwe smakołyki. Mowa tu o słynnych jerzykach. Dlaczego słynnych? Bo w pewnym momencie stały się w Warszawie bardzo popularne" – powiedziała rzeczniczka. "Widać to w projektach w budżecie obywatelskim. Praktycznie w każdej dzielnicy taki projekt się pojawiał. Budki dla jerzyków są montowane na elewacjach budynków. Montuje się minimum dwie budki obok siebie, ponieważ jerzyki lubią stadne budki" – dodała.

Opryski przeciw komarom

Budki lęgowe dla jerzyków 

Przekazała, że jerzyki potrafią zjeść ogromne ilości komarów, ale nie tylko one. Są jeszcze inne ptaki, np. sikorki, które również odżywiają się komarami.

"Powinniśmy wszyscy żyć w zgodzie z naturą i akceptować tę naturę, taką jak jest" – stwierdziła. Dodała, że w pewnych okresach trzeba się liczyć z atakami komarów. "Trzeba używać preparatów zabezpieczających" – podsumowała.

Zarząd Zieleni, w zeszłym roku zrealizował jeden duży projekt z budżetu obywatelskiego, w ramach którego zamontowano 125 budek lęgowych dla jerzyków. Rozmieszczono je w sześciu lokalizacjach na Żoliborzu: przy przedszkolu 247, szkołach podstawowych nr 65 i nr 92, Zespole Szkół nr 31, Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3, Zespole Szkół Elektronicznych i Licealnych. "Na razie nie mamy w planach podobnych realizacji – zmienić to mogą oczywiście wyniki Budżetu Obywatelskiego, o ile takie projekty się pojawią" – zaznaczyła rzeczniczka.

Czytaj też: Jerzyki pomogą w walce z plagą komarów? Budki lęgowe już zakupione

PAP/fot. pixabay/fot. wikimedia pau.artigas


Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

Wody Polskie: Realizujemy obecnie 300 inwestycji za 20 mld zł

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 20:30:00

BULT SMOGOWICZE