PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Zanieczyszczone powietrze to większe ryzyko wielu chorób przewlekłych

Zanieczyszczone powietrze to większe ryzyko wielu chorób przewlekłych

Autor: Magdalena Podgórska 2022-07-04 10:31:00
zanieczyszczone powietrze

Zanieczyszczone powietrze to spory problem. Zawieszone w powietrzu cząstki stałe podnoszą ryzyko występowania zespołów wielu chorób przewlekłych. 

Badacze wymieniają zaburzenia układu oddechowego, mięśniowo-szkieletowego czy sercowo-metabolicznego. Wiele badań wskazało już na powiązania między toksynami w powietrzu i kłopotami ze zdrowiem, w tym z chorobami chronicznymi.

Zanieczyszczone powietrze groźne dla zdrowia

Okazuje się, że narażenie na wdychane cząstki stałe zwiększa zagrożenie pojawienia się dwóch lub więcej różnych chorób jednocześnie, które są z sobą biologicznie powiązane. Zanieczyszczone powietrze to zatem spory problem.

Donoszą o tym naukowcy z University of St. Andrews, którzy przeanalizowali medyczne dane na temat prawie 20 tys. osób w wieku od 45 do 85 lat mieszkających w 125 chińskich miastach.

Informacje te odnieśli do danych satelitarnych na temat zanieczyszczenia powietrza. Zauważyli związek stężenia cząstek PM2,5 z czterema zespołami chorób. Wzrost stężenia o zaledwie 1 µg na metr sześcienny w trakcie 15-letniej ekspozycji zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego o 2,4 proc., mięśniowo-szkieletowego o 1,5 proc., sercowo-metabolicznego o 3,3 proc.

Naukowcy znaleźli też pozornie zaskakującą zależność – szczególnie niskie stężenie cząstek również wiązało się z wyższym ryzykiem chorób.

Jednak, jak uważają badacze, raczej nie ma tu związku przyczynowo-skutkowego, a częstsze kłopoty ze zdrowiem w czystszym powietrzu mogły wynikać z gorszych warunków życia w mniej uprzemysłowionych rejonach.

zanieczyszczone powietrze

Wiele groźnych chorób

„Zarówno większa, jak i mniejsza ekspozycja na cząstki PM2,5 wiąże się z rozwojem wielu chorób jednocześnie. Jednak wyższe stężenie cząstek wiąże się z ryzykiem schorzeń sercowo-metabolicznych i oddechowych (głównie chorób płuc), podczas gdy niższe stężenie korelowało z wyższym prawdopodobieństwem chorób mięśniowo-szkieletowych” – wyjaśniają autorzy pracy opublikowanej w piśmie „PLOS Global Public Health”.

Naukowcy podkreślają, że w większości ubogich i średniozamożnych krajów obniżenie poziomu PM2,5 w powietrzu prawdopodobnie spowodowałoby wyraźny spadek obciążenia wieloma chorobami.

Czytaj także: Smog zabija Polaków. Tysiące ofiar rocznie

PAP/fot. pixabay