PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Zamojskie zoo ma nowego mieszkańca. Na świat przyszedł guziec

Zamojskie zoo ma nowego mieszkańca. Na świat przyszedł guziec

Autor: Świat Rolnika 2022-08-09 10:00:00
guziec

Para guźców z ZOO im. Stefana Milera w Zamościu doczekała się pierwszego potomstwa. Mały guziec przyszedł na świat w ubiegłą niedzielę.

Jak przekazał dyrektor zoo Grzegorz Garbuz, malec dużo przebywa na wybiegu i trzyma się blisko mamy. Początki zamojskiego zoo sięgają 1918 r., kiedy to profesor Męskiego Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego Stefan Miler postanowił założyć pierwszy w Polsce szkolny ogródek przyrodniczy. W 1953 r. ogródek został przekształcony w Miejski Ogród Zoologiczny. Zamojskie zoo liczy obecnie 3,6 tys. zwierząt i 303 gatunki.

Młody guziec już na świecie

Garbuz powiedział, że guźce rodzą najczęściej po 4-5 młodych w miocie, natomiast samica z Zamościa jest młoda (ma 2 lata), dlatego guziec jest jedynakiem.

 „Nie spodziewaliśmy się, że tak szybko urodzi. Widocznie odpowiadają jej warunki w naszym zoo” – przyznał.

Dodał, że większego miotu spodziewa się w przyszłym roku.

Guźce z zamojskiego zoo, wskazał dyrektor, dysponują czterema boksami wewnętrznymi i „urządzonym po swojemu” 300-metrowym wybiegiem.

„Pokopały doły, rozryły co się dało i są w pełni zadowolone z tego co mają” – stwierdził.

Przypomniał, że samiec przyjechał do zamojskiego zoo w październiku ub. r. z ogrodu zoologicznego w niemieckim Magdeburgu, a samica – w lipcu ub. r. z Münster.

Zapytany przez PAP o najnowsze nabytki powiedział, że 14 lipca do zamojskiego zoo przyjechała grupa sępów płowych (trzy samce i jedna samica) z Doué-la-Fontaine we Francji, które zajmują wolierę.

guziec

Czytaj też: Zoo zbombardowane przez Rosjan. Zwierzęta uciekły do lasu

PAP/fot.pixabay