O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Wylesianie terenów zostanie ograniczone? Jest propozycja Komisji Europejskiej

Wylesianie

Wylesianie terenów stanowi globalny problem. Nowe przepisy zaproponowane przez Komisję Europejską mają na celu ograniczyć import towarów związanych z wylesianiem.

Wprowadzenie takiego wymogu wiążę się z tym, że firmy musiałyby udowodnić, że ich globalne łańcuchy dostaw nie przyczyniają się do niszczenia lasów. Wiceszef KE Frans Timmermans powiedział, że aby odnieść sukces w globalnej walce z kryzysami klimatycznymi musimy jako społeczeństwo wziąć odpowiedzialność za działanie w kraju i za granicą, a rozporządzenie KE w sprawie wylesiania odpowiada na apele obywateli o zminimalizowanie europejskiego wkładu w wylesianie.

Nowy przepis zatrzyma wylesianie i degradację terenów?

Nowe przepisy określają obowiązkowe zasady dla importerów określonych towarów na rynek Unii Europejskiej, jak soi, wołowiny, oleju palmowego, drewna, kakao i kawy oraz niektórych produktów pochodnych, w tym skóry, czekolady oraz mebli.wylesianie2 22.11.21

Zgodnie z proponowaną regulacją, która musi zostać zatwierdzona przez rządy UE i Parlament Europejski, firmy będą musiały wykazać, że towary zostały wyprodukowane zgodnie z prawem kraju producenta. Będą musiały również udowodnić, że towary nie są pochodną upraw na ziemi wylesionej lub zdegradowanej po 31 grudnia 2020 roku, nawet jeśli produkcja jest legalna zgodnie z prawem danego państwa.

Agencja prasowa Reuters wskazuje, że propozycja pojawiła się po tym, jak światowi przywódcy z krajów, w tym Brazylii, Chin i Malezji, obiecali zakończyć wylesianie do 2030 roku na szczycie COP26.

Ponadto Reuters informuje, iż według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) od 1990 do 2020 roku świat stracił 420 milionów hektarów lasów. To obszar większy niż UE. Emisje z sektora użytkowania gruntów, z których większość jest spowodowana wylesianiem, są drugą – po spalaniu paliw kopalnych – główną przyczyną zmian klimatycznych.

Czytaj także: Poznański Uniwersytet Ekonomiczny ma własny las. Uczelnia posadziła 1000 drzew

źródła:PAP/fot.pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023