Talk icon

Informacje

06-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Certyfikat gospodarstwa ekologicznego – jak właściwie przebiega proces certyfikacji?

Certyfikat gospodarstwa ekologicznego

Certyfikat gospodarstwa ekologicznego jest podstawowym gwarantem dla konsumenta, że produkty spożywcze zostały wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego i są wolne od zanieczyszczeń, takich jak pozostałości środków ochrony roślin i hormonów, a podczas ich produkcji nie stosowano nawozów sztucznych i organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Certyfikat gospodarstwa ekologicznego – komu się go przyznaje?

Certyfikat gospodarstwa ekologicznego przyznaje się przedsiębiorstwom rolnym, które prowadzą produkcję w oparciu o metody ekologiczne lub gospodarstwom rolnym przestawiającym swoją produkcję na metody ekologiczne, a ich działalność prowadzona jest zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Proces certyfikacji jest prowadzony przez Jednostki Certyfikujące bezstronnie i niezależnie.ekologia racjonalna

Certyfikat gospodarstwa ekologicznego, a przebieg procesu certyfikacji

Rolnik, który zamierza rozpocząć prowadzenie gospodarstwa ekologicznego i chce ubiegać się o certyfikat gospodarstwa rolniczego zobligowany jest do złożenia niezbędnej dokumentacji, a wszelkie niezbędne informacje dotyczące procedury certyfikacji może uzyskać w Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Przede wszystkim należy przesłać zgłoszenie podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego do odpowiedniej jednostki certyfikacyjnej. Rolnik starający się o certyfikację zobowiązany jest do złożenia wniosku o dokonanie certyfikacji wraz z odpowiednimi załącznikami. Wniosek składa się z części ogólnej oraz aneksu będącego umową pomiędzy Jednostką Certyfikującą a Wnioskodawcą. Do wniosku należy dołączyć m.in.: kopię wypisu z ewidencji gruntów rolnych, kopię map lub ortofotomapę z zaznaczonymi granicami działek rolnych, umowę dzierżawy, jeśli taka dotyczy danego gospodarstwa oraz kopię wniosku o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej (o ile rolnik jest beneficjentem).

Czytaj także: Pasze GMO tylko do końca 2020. Naiwna nadzieja na pomoc ministra

Certyfikat gospodarstwa ekologicznego – kontrola w gospodarstwie

Po dokonaniu rejestracji gospodarstwa Jednostka Certyfikująca przeprowadza kontrolę gospodarstwa w uzgodnionym z producentem rolnym terminie. Rolnik podczas kontroli powinien przedstawiać Roczny Plan Produkcji na dany rok. Ma również obowiązek przesyłać w terminie do końca kwietnia każdego roku do Jednostki Certyfikującej Roczny Plan Produkcji. Osoba prowadząca działalność w rolnictwie ekologicznym i posiadająca certyfikat gospodarstwa ekologicznego zobowiązana jest do zgłaszania wszelkich zmian, które dotyczą opisu jednostki do Dyrektora ds. Certyfikacji. Zmiany te powinny zostać zgłoszone w formie pisemnej w terminie nieprzekraczającym 14 dni od chwili wystąpienia zmian.

wodr.poznan.pl

swiatrolnika.info 2023