Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Autor: Polska Agencja Prasowa 07:00:00 20-01-2022

Wycinka lasów deszczowych w Brazylii przyspieszyła. Tak źle nie było od dekady

Zeszłoroczna wycinka lasów deszczowych na terenie brazylijskiej części Amazonii była największą podczas ostatniej dekady. Wylesiono ponad 10 tys. km kw

Raport ekologicznej pozarządowej organizacji Instytutu Człowieka i Środowiska Naturalnego Amazonii (Imazon) podaje, że wylesienie 10,3 tys. km kw. Puszczy Amazońskiej stanowiło o 29 proc. większy obszar wylesiony niż w 2020 r. Ekolodzy wskazali, że spośród dziewięciu brazylijskich stanów, na których terenie znajduje się Puszcza Amazońska, jedynie w stanie Amapa na północy kraju nie zanotowano większej wycinki drzew w porównaniu z 2020 r.

Publiczne władze maczały ręce w intensywnej wycince drzew

Zgodnie ze statystykami zawartymi w raporcie, w 2021 r. najwięcej amazońskich drzew wycięto w stanie Para. Obszar wycinki objął tam ponad 4 tys. km kw. terenów porośniętych lasami.

Dyrekcja Imazonu podkreśliła w sprawozdaniu, że blisko połowa ubiegłorocznej wycinki w brazylijskiej części Amazonii miała miejsce na terenie kompleksów znajdujących się pod nadzorem władz publicznych.

Autorzy raportu sprecyzowali, że wycinka lasów deszczowych Amazonii została zarejestrowana przy zastosowaniu zdjęć satelitarnych. Najnowsza technologia umożliwiła także wyliczenie powierzchni terenu, na którym w minionym roku dokonano wycinki.

Wycinka lasów deszczowych – puste obietnice prezydenta Brazylii

W 2019 roku urząd prezydenta Brazylii objął Jaira Bolsonaro. I to właśnie od tego momentu wycinka lasów deszczowych Amazonii nabrała zatrważającego tempa. Polityk podczas swojej kampanii prezydenckiej zarzekał się, że jednym z jego celów będzie wzmocnienie brazylijskiej gospodarki. Niestety wzmacnianie brazylijskiej gospodarki Bolsonaro oparł na zwiększonej eksploatacja Amazonii. Światowi przywódcy przy każdej możliwej okazji upominają prezydenta i domagają się od niego jasnych deklaracji. Z najnowszych obietnic prezydenta Brazylii wynika, że ten zamierza do 2030 roku powstrzymać raz na zawsze nielegalną wycinkę drzew.

Czytaj także: COP26: Uzgodniono porozumienie o powstrzymaniu wylesiania do 2030 r.

źródła:PAP/fot. pexels