PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Wycinka drzewa w Wielkopolsce: KRIR apeluje do MKiŚ

Wycinka drzewa w Wielkopolsce: KRIR apeluje do MKiŚ

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-05-26 09:42:42
Wycinka drzewa

25 maja 2021 r. Zarząd KRIR, na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska, ponieważ planowana przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe wycinka drzew ma być przeprowadzona na przedwojennym drzewostanie leśnym w woj. wielkopolskim.

Wycinka drzewa planowana przez PGL LP spłoszy zwierzynę z lasów na pola

Zdaniem samorządu rolniczego wycinka drzew doprowadzi do przemieszczania się zwierzyny żyjącej w lasach na pola, które sąsiadują z kompleksem przeznaczonym pod wycinkę.

Intensywne prace związane z wycinką, w tym np. hałas, czy ruch maszyn przyczynią się do tego, że zwierzęta będą się przemieszczały na spokojniejsze, sąsiadujące tereny tj. pola uprawne, powodując tym samym szkody w uprawach i płodach rolnych, narażając rolników na duże straty. Jak pisze w swoim wystąpieniu samorząd wielkopolski, takie działania doprowadzą do znacznego ubytku w środowisku, zatracone zostanie dziedzictwo kulturowe obszarów leśnych, a także ubytek cennych miejsc do odpoczynku i rekreacji.

Czytaj też: Nowa inwestycja przeciwpowodziowa zwiększy bezpieczeństwo

Wycinka drzewa – samorząd rolniczy apeluje by informować o działaniach PGL LP

Zatem mając na uwadze stale rosnącą liczebnośćWycinka drzewa 02 zwierzyny łownej na polach, należy znaleźć takie rozwiązania, które zminimalizują szkody w rolnictwie wyrządzane przez te zwierzęta, spowodowane przemieszczaniem na skutek prowadzonych prac leśnych. Konieczne jest informowanie przez PGL LP – samorządu rolniczego oraz Kół łowieckich o prowadzonej wycince lasów, czy innych pracach wykonywanych przez Nadleśnictwa. Wcześniej otrzymana informacja pozwoli na przygotowanie się rolników oraz Kół Łowieckich do zabezpieczenia pól uprawnych przez zwiększonymi szkodami.

Zarząd KRIR wniósł do Ministra Klimatu i Środowiska o podjęcie stosowanych działań w przedstawionym zakresie.

krir.pl/fot.Pixabay


Chwile grozy na Podkarpaciu. Wilk grasuje po miasteczku

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 14:00:00

Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

BULT SMOGOWICZE