PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek na Mazowszu

Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek na Mazowszu

Autor: Świat Rolnika 2022-08-09 11:30:00
Wścieklizna

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że na terenie województwa mazowieckiego kolejny raz wykryta została wścieklizna.

Przypadek wścieklizny odnotowano w Warszawie, w Wawrze, a jak poinformował w poniedziałek wojewoda mazowiecki, zarażonym zwierzęciem był lis. W tym roku na terenie województwa mazowieckiego wykryto już 30 przypadków wścieklizny. Wśród zarażonych zwierząt najwięcej jest lisów - 26, pozostałe to: 2 psy, 1 kot i 1 borsuk. Ostatnie zakażenia odnotowano na terenie dzielnicy Wawer.

Wścieklizna na Mazowszu

Wścieklizna znów zaatakowała na Mazowszu. W tym roku na terenie województwa wykryto już 30 przypadków wścieklizny. 15 kwietnia wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom, i miasta stołecznego Warszawy. Natomiast rozporządzeniem z 6 maja wojewoda rozszerzył obszar zagrożony wścieklizną o cały teren powiatu węgrowskiego i mińskiego.

Warszawiacy posiadający zwierzęta muszą pamiętać, że psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. W pozostałych miejscach muszą być wyprowadzane na smyczy. Koty mają być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Właściciele czworonogów muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za zaniedbanie w tej kwestii opiekunowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje również zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na tę chorobę.

Wścieklizna to choroba śmiertelna

U zwierząt choroba objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

W 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 110 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego.

wścieklizna

Czytaj też: Wścieklizna zagraża kolejnym powiatom. Tam musisz uważać

PAP/fot.pixabay