PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Wścieklizna potwierdzona u 95 zwierząt na Mazowszu

Wścieklizna potwierdzona u 95 zwierząt na Mazowszu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-25 08:16:14
Wścieklizna

Wścieklizna została potwierdzona na Mazowszu u 95 przypadków zwierząt wolno żyjących, głównie u lisów, ale też u kilku kotów i psów.

Spośród 95 przypadków trzynaście odnotowano w listopadzie. Zwierzęta ze wścieklizną to przeważnie lisy, jednak wykryto ją też u czterech kotów, dwóch psów, dwóch jenotów, nietoperza i sarny. Informację podał Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Ostatnie przypadki wykryto w powiatach otwockim i zwoleńskim oraz w warszawskim Wawrze.

Nowe przypadki wścieklizny w Warszawie

Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, dlatego apeluję do państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze – podkreśla wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, cytowany w środowym komunikacie MUW.

Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone chorobą taką jak wścieklizna. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę – zwraca uwagę Radziwiłł. Apeluje także, aby właściciele zwierząt szczepili je przeciw wściekliźnie.Wścieklizna 02

Szczepienie psów jest obowiązkowe, a kotów – zalecane. Psy trzeba szczepić, gdy mają powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł

– przypomina MUW.

Wścieklizna spowodowała wytyczenie specjalnych obszarów

Wojewoda mazowiecki wyznaczył obszar zagrożony chorobą jaką jest wścieklizna, który obejmuje kilka dzielnic Warszawy (Wawer, Wesołą, Rembertów, część Targówka i Pragi Południe), kilka gmin (Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów i Latowicz) oraz miast (Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek) w powiecie mińskim, a także powiaty otwocki, garwoliński, kozienicki, zwoleński, wołomiński, radomski i miasto Radom.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził w tym roku siedem akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań

– wyjaśnia MUW.

Pierwszy przypadek wścieklizny u lisa na Mazowszu w tym roku – a zarazem pierwszy od około dziesięciu lat - odnotowano 15 stycznia, drugi 29 stycznia. Jak mówił wówczas PAP Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak, ten problem wydawał się dawno zażegnany, a powrót do zadowalającego stanu wymagać może kilku lat działań.

Czytaj również: Plan bezpieczeństwa biologicznego trzeba sporządzić do końca listopada

PAP/fot.pixabay