O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Wody Polskie rozpoczęły zarybianie zbiorników Tresna i Porąbka

zarybianie

Wody Polskie rozpoczęły zarybianie zbiorników Tresna i Porąbka na rzece Soła. Zarybienia zbiorników są elementem racjonalnej gospodarki rybackiej.

Wody Polskie tłumaczą, że dzięki wpuszczeniu 200 tysięcy sztuk sandacza do zbiorników Tresna i Porąbka, możliwe będzie regulowanie populacji żyjących tam inwazyjnych gatunków ryb i poprawa stanu ekosystemu wodnego i ichtiofauny. Obwody rybackie na Sole są jednymi z ponad 60 obwodów Wód Polskich w całym kraju, funkcjonujących w ramach programu „Nasze Łowiska”.

Zarybianie zbiorników na rzece Soła

Zarybianie przeprowadzono w obecności Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy, Dyrektora Departamentu Rybactwa Dionizego Ziemieckiego i Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzaty Sikory.

,,Nasz sandacz ma ok. 4,5 cm, jego przeżywalność jest bardzo duża. Był hodowany przez ostatnie pół roku. To ryba królewska, bardzo pożądaną przez wędkarzy. Jest drapieżnikiem, dlatego liczymy, że pozwoli zmniejszyć populację gatunków inwazyjnych w postaci m.in. czebaczka amurskiego, który został tu wpuszczony w poprzednich latach” – powiedział Prezes Daca.

Czebaczek amurski jest uznawany za najbardziej inwazyjny gatunek ryby w Europie, stanowiąc poważne zagrożenie dla rodzimych gatunków wodnych, konkurując o pokarm, przenosząc pasożyty, zjadając ikrę i młodociane stadia ryb w tym również gatunków cennych przyrodniczo, gospodarczo czy wędkarsko. Usunięcie go z wód obwodów nr Tresna na Sole oraz nr 3 Porąbka na Sole jest problematyczne – ewentualne spuszczenie wody z tych zbiorników i wybranie osobników inwazyjnych nie jest realne ze względu zarówno na kwestie gospodarcze czy przyrodnicze, gdyż wiązałoby się z zatrzymaniem funkcjonowania elektrowni wodnych działających na tym terenie, koniecznością przeniesienia rodzimej ichtiofauny do innych akwenów, czy dalszą poważną degradacją środowiska. 

zarybianie

Program „Nasze Łowiska”

Wody Polskie dbając o stan środowiska i ichtiofauny już dziś przeprowadzają zarybianie wprowadzając szczególnie cenny gatunek dla tych wód, czyli sandacza, który jako drapieżnik potencjalnie może regulować poziom populacji gatunków inwazyjnych – po 100 tys. sztuk tej ryby trafiło do zbiorników Tresna i Porąbka.

Wody Polskie w końcu zeszłego roku gospodarowały na 27 obwodach rybackich, natomiast dziś prowadzą gospodarkę w ramach 61 obwodów rybackich położonych w całym kraju, udostępniając te wody do amatorskiego połowu ryb – wędkarstwa. W najbliższym czasie ilość udostępnionych obwodów rybackich będzie się sukcesywnie zwiększać, prawdopodobnie w lipcu zbliżając się do poziomu około 70 obwodów.

Opłata za zezwolenie w ramach Programu „Nasze Łowiska” uprawniająca do wędkowania w ramach wszystkich obwodów rybackich objętych gospodarką rybacką PGW WP wynosi 250 zł. Aktualnie żaden z użytkowników rybackich nie udostępnia tak dużej ilości obwodów rybackich, przy zachowaniu tak niskiej ceny za zezwolenie na amatorski połów ryb.

Czytaj też: Zarybianie mazurskich jezior trwa. Szczupaki, liny, węgorze…

wody.gov.pl/fot.Wody Polskie

swiatrolnika.info 2023