O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-05-2022

Autor: Michał Rybka

Wilki zagrażają mieszkańcom? Podchodzą bardzo blisko zabudowań

wilki

Mieszkańcy województwa lubuskiego, a konkretnie gminy Gubin, przeżywają niespokojne dni, ponieważ dostrzeżono wilki niebezpiecznie blisko zabudowań.  

Mieszkańcy gminy Gubin zaznaczają, że to nie pierwszy raz, kiedy mają oni do czynienia z wilkami. Mianowicie dwa lata temu te drapieżniki zostały zaobserwowane po tym, jak przechadzały się chodnikami Gubina.

Gmina Gubin często gościła nieproszonych gości

Po wypowiedziach lokalnych mieszkańców można stwierdzić, że wilki w powiecie krośnieńskim to nie nowość. Na przestrzeni kilku ostatnich lat drapieżniki coraz chętniej zapuszczały się na tereny zamieszkałe przez ludzi. 

Dwa lata temu mieszkańcy powiatu krosieńskiego żyli historią wilka, który większość swojego czasu spędzał pośród miejskich zabudowań (Chlebów). Wówczas zdecydowano się go przepłoszyć, zamiast odławiać.

„Dostałem sygnały, że drapieżnik pojawił się w okolicach byłego dworca PKP w Gubinie oraz stadionu miejskiego” – mówił wtedy wójt gminy Gubin, Zbigniew Barski w wywiadzie z lokalnymi mediami. Z kolei w Czersku wilki postanowiły zorganizować masakrę i pozagryzać daniele.

wilki

Wilki odgrywają ważną rolę w ekosystemie 

Obecnie drapieżniki nie boją podchodzić się pod zamieszkałe tereny i to powoduje niepokój mieszkańców. Szczególnie właścicieli gospodarstw. Jednakże na terenie naszego kraju nadal obowiązuje bezwzględny odstrzał wilków. Taki zapis nie podoba się poszczególnym osobom.

W tym miejscu warto przypomnieć o ważnej roli, jaką pełni wilk w ekosystemie. To dzikie zwierzę pomaga minimalizować szkody w gospodarce leśnej, polując na takie zwierzęta jak jeleń i sarna. Wilk ogranicza również szkody w uprawach rolnych polując na dziki i bobry (mogące stanowić istotny procent jego diety).

Zobacz także: Wilki podchodzą coraz bliżej zabudowań w podolsztyńskiej wsi

źródła: gubin.naszemiasto.pl/ fot. pixabay
 
 
 

swiatrolnika.info 2023