O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Wilki grasują w gminie Sanok. Specjalne informacje dla mieszkańców

Wilki

Na terenie gminy Santok w miejscowości Stary Polichn pojawiły się wilki. Władze miasta Santok ostrzegły mieszkańców i wezwały do ​​ochrony ich zwierząt.

Jeśli jednak ktoś zobaczy wilka, musi powiadomić o tym gminę lub Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie. Od kilku lat w miastach Podgórza pojawiały się wilki. Zwierzęta pustoszyły miasto Lubiszyn, gdzie w 2018 r. wataha wilków ugryzła pięć owiec we wsi Mosina, a w Tarnowie ich ofiarą była krowa. Ponadto w grudniu 2021 r. ostrzeżenie przed wilkami wydały gmina Deszczno i ​​ Bogdaniec.

Spotkanie z wilkiem

Jednak w czwartek 9 czerwca władze miasta Santoka wydały ostrzeżenie przed wilkami. W Starym Polichnie przy ul. Zielona, ​​niedaleko kurnika w kierunku Murzynowa, zauważono wilka. Według zeznań osoby, która ma z nim bezpośredni kontakt, można podejrzewać, że zwierzę może być chore.

Wilki są z natury nieobliczalne i unikają kontaktu z ludźmi, ale kiedy zbliżają się do ludzkich osiedli, jest to przejawem ich naturalnych instynktów, podążają w poszukiwaniu pożywienia lub zwykłej ciekawości. Jednak wilki, jak każde inne dzikie zwierzę, mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, zwłaszcza gdy są sprowokowane, chore lub zranione.

Wilki

Co robić, jak spotkasz wilki?

Władze gminy Sanok sporządziły specjalną informacje na temat zachowania podczas spotkań z tymi dziki zwierzętami.

  1. Wilki nie mogą być dokarmiane przez ludzi. Spotkanie ze zwierzęciem należy zgłosić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
  2. Kiedy mieszkasz w pobliżu lasu, trzymaj resztki w hermetycznym pojemniku z pokrywką. Resztki jedzenia pozostawione na stercie obornika poza ogrodzeniem posesji, w tym kawałki mięsa i wędlin, mogą przyciągać wilki. Instalacja oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc przechowywania odpadów kuchennych może zapobiec zbliżaniu się wilków do nich.
  3. Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz, biwakujesz w lesie, biegasz na nartach lub robisz inne zajęcia w lesie, jesteś grzybiarzem lub zbieraczem jagód, nie zostawiaj resztek w koszach na leśnych parkingach, kempingi, kryjówki i inne miejsca wypoczynku dla turystów, nawet jeśli wydają się być wodoodporne i często są opróżniane.
  4. Jeśli jesteś fotografem lub łowcą dzikiej przyrody, nigdy nie oferuj mięsa, aby zwabić ich do kryjówek lub platform. Nie ma znaczenia, czy są to tusze martwych zwierząt dzikich, gospodarskich, czy produkty zawierające składniki mięsne, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle wyostrzonemu zmysłowi węchu, uświadamiają sobie, że to ludzie dostarczają pożywienia i mogą zacząć uważać ludzi za dostarczycieli żywności.

Czytaj również: Jan Krzysztof Ardanowski: Wilki są coraz odważniejsze

Gorzowianin.com /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023