O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Redukcja amoniaku – działania rolnika redukujące emisję

Redukcja amoniaku

Zgodnie z Konwencją o Transgranicznym Przenoszeniu Zanieczyszczeń Powietrza na Dalekie Odległości (CLRTAP) Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE), pierwsze krajowe pułapy emisji amoniaku zostały ustanowione na mocy Protokołu z Göteborga w 1999 r. Znaczna redukcja amoniaku do 2029 roku to zobowiązanie, jakie złożyła Polska. Jakie działania można podjąć, aby spełnić to założenie? Wymagane są pilne zmiany w praktykach rolniczych w Polsce. Jak wskazuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, do działań redukujących emisję amoniaku należą między innymi precyzyjne żywienie oraz zakwaszanie gnojowicy. Metody te są stosowane z bardzo dużą skutecznością w innych krajach.

Redukcja amoniaku – precyzyjne żywienie

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, Polska zobowiązała się do redukcji emisji amoniaku o 1% w każdym roku od 2020 do 2029 r. W porównaniu z 2005 r. redukcja amoniaku powinna wynosić 17%. Wymaga to pilnych zmian w praktykach rolniczych, które będą ograniczały ślad węglowy. Dotyczy to zarówno nawożenia, jak i przechowywania nawozów oraz systemów chowu i karmienia zwierząt. Działanie polegające na zastąpieniu mocznika saletrą amonową oraz zwiększenie udziału nawozów naturalnych może mieć znaczący wpływ na redukcję całkowitej emisji amoniaku w Polsce.

Produkcja zwierzęca wpisuje się cyrkulacyjny system produkcji żywności. Wykorzystanie nawozów naturalnych redukuje potrzebę stosowania nawozów sztucznych i zapewnia naturalny obieg azotu w przyrodzie, podnosząc zawartość węgla w glebie. Powszechne stosowanie systemu wielofazowego żywienia świń, które lepiej bilansuje mieszanki paszowe do potrzeb zwierząt, pozwoli na zwiększenie wykorzystania azotu przez zwierzęta o 20%. Precyzyjne żywienie jest bardzo obiecujące i może zmniejszyć wydalanie składników odżywczych o około 20% w przypadku rosnących zwierząt.

Cielne żubrzyce opuszczają śródleśne łąki w BieszczadachRedukcja amoniaku

Redukcja amoniaku – gnojowica

Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem stosowanym w Danii jest  zakwaszanie gnojowicy, dzięki czemu redukcja amoniaku ma miejsce zarówno w budynkach inwentarskich, zbiornikach, jak i podczas nawożenia. Istotne znaczenie w ograniczaniu emisji amoniaku ma nawożenie precyzyjne, które dostosowuje dawkę nawozową do zawartości składników w glebie z uwzględnieniem potrzeb nawozowych roślin. Inne sprawdzone sposoby nawożenia ograniczające emisję amoniaku to doglebowe nawożenie gnojowicą, przykrywanie glebą gnojowicy zaaplikowanej na powierzchnię pola, czy beztlenowa fermentacja odchodów zwierzęcych w biogazowni.

kzp-ptch.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023