PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / W wyniku pandemii do oceanów trafiło 25 tysięcy ton śmieci

W wyniku pandemii do oceanów trafiło 25 tysięcy ton śmieci

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-09 20:00:00
Śmieci

Śmieci w postaci 25 tysięcy ton odpadów z tworzyw sztucznych związanych z pandemią Covid-19 zalegają w oceanach i stanowią zagrożenie dla morskich ekosystemów.

Wynika to z badań opublikowanych w czasopiśmie PNAS Amerykańskiej Akademii Nauk, które cytuje we wtorek serwis informacyjny Axios.

Śmieci – przez pandemię świat wytworzył ponad 8 milionów ton dodatkowych tworzyw sztucznych

Świat wytworzył z tworzyw sztucznych ponad 8 milionów ton śmieci, mających związek z pandemią koronawirusa. W 2020 roku ponad 1,5 miliona maseczek ochronnych znalazło się w oceanach. Większość odpadów pochodzi ze szpitali i gromadzi się na plażach i obszarach przybrzeżnych.

Naukowe symulacje pokazują, że „do końca tego stulecia 28,8 procenta odpadów popandemicznych z tworzyw sztucznych trafi na dno oceanów, a 70,5 procenta znajdzie się na plażach”.

W czasie walki z Covid-19 zwiększyło się zapotrzebowanie na plastik jednorazowego użytku, co zintensyfikowało i tak już wymykający się spod kontroli problem

– zauważają naukowcy.

Tworzywa sztuczne stanowią zagrożenie dla wielu organizmów morskich

Śmieci w postaci tworzyw sztucznych wraz zSmieci 023 oceanicznymi pływami mogą być transportowane na bardzo duże odległości, potencjalnie prowadząc do obrażeń lub śmierci wielu organizmów morskich – dodają i wskazują przykłady ryb uwięzionych w rękawiczkach medycznych czy martwego pingwina z maseczką ochronną w żołądku znalezionego w Brazylii.

Członkowie zespołu badawczego zwracają także uwagę na niebezpieczeństwo związane z „inwazją gatunków i przenoszeniem wraz z odpadami rozmaitych zanieczyszczeń, w tym wirusa SARS-Cov-2”.

Według październikowych ocen Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) do 2030 roku może się podwoić obecne zanieczyszczenie plastikiem wód morskich i oceanicznych.

Wnioski naukowców zbiegają się z obradami uczestników szczytu klimatycznego COP26, podczas którego na całym świecie ponad 250 tys. ludzi domagało się od polityków realnych działań na rzecz ochrony środowiska.

Przypomnijmy, że śmieci to problem z którym mierzy się ludzkość od zarania dziejów.

Czytaj też: Segregacja śmieci to dla Polaków temat jednomyślny – raport FPBŻ

PAP/fot.Twitter