PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / W łódzkim ZOO urodziła się panda mała. Jest zagrożona wyginięciem

W łódzkim ZOO urodziła się panda mała. Jest zagrożona wyginięciem

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-06 23:00:00
panda mała

Panda mała, która w naturze występuje w Azji, od Himalajów po Syczuan i Birmę, urodziła się w łódzkim ogrodzie zoologicznym.

"Nasza radość jest tym większa, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem" – zaznaczyła opiekunka pand małych w łódzkim zoo Magdalena Hołysz. Prawdopodobnie pod koniec wakacji maluch zacznie samodzielnie wędrować po wybiegu i wówczas będzie można go zobaczyć. W tej chwili na wybiegu pand można za to wypatrywać Otella i Ofelię.

Panda mała przyszła na świat w łódzkim zoo 

Nowo narodzona panda mała to kolejny potomek 9-letniej Ofelii i 4-letniego Otella. Ich pierwsze dziecko urodziło się dwa lata temu. Była to samiczka Lavinia, która w ubiegłym roku wyjechała do zoo w Pilźnie. Kolejne młode tej pary przyszło na świat 22 czerwca.

"Nasza radość jest tym większa, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Największym problemem w przypadku pand małych jest niszczenie siedlisk. Wylesianie prowadzi do tworzenia się izolowanych grup, które nie mają możliwości przemieszczania się oraz wymiany genów. Istotnym problemem są także polowania i nielegalny handel osobnikami odłowionymi z natury" – wyjaśniła Hołysz.

Nie jest jeszcze znana płeć zwierzaka. Maluch jeszcze nie widzi, ale wkrótce ma otworzyć oczy. Większość czasu spędza z mamą w budce.

"Ofelia przenosi go czasami w inne miejsce. To charakterystyczne dla tego gatunku, że co jakiś czas zmieniają gniazdo" – dodała opiekunka pand w łódzkim zoo.

Prawdopodobnie pod koniec wakacji maluch zacznie samodzielnie wędrować po wybiegu i wówczas będzie można go zobaczyć. W tej chwili na wybiegu pand można za to wypatrywać Otella i Ofelię.

panda mała

Czytaj też: Do Orientarium w Łodzi przyjechał drugi słoń indyjski

PAP/fot. fb ZOO Łódź