PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / W Kalwarii Zebrzydowskiej uruchomiony został antysmogowy generator

W Kalwarii Zebrzydowskiej uruchomiony został antysmogowy generator

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-14 17:02:38
antysmogowy generator

Antysmogowy generator fali dźwiękowej został użyty w Kalwarii Zebrzydowskiej przez naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Urządzenie ma się przyczynić do redukcji stężeń pyłów PM2.5 i PM10. „W środę wieczorem generator fali uderzeniowej został uruchomiony przez pracowników AGH. W czasie pierwszych prób badano za pomocą drona jakość powietrza. Otrzymane wyniki w najbliższym czasie zostaną poddane dokładnym analizom” – powiedział rzecznik magistratu Tomasz Baluś. Kalwaria Zebrzydowska leży nieopodal Krakowa. W miasteczku mieszka 4,5 tys. osób, a w całej gminie – ok. 20 tys. 

Naukowcy opracowali antysmogowy generator fali dźwiękowej

Antysmogowy generator to kluczowy element projektu Antysmogowy generator fali dzwiekowej 02„Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu”, realizowanego przez krakowską uczelnię we współpracy z samorządem Kalwarii Zebrzydowskiej. Urządzenie stanęło na terenie jednej z firm.

„Ten wynalazek może poprawić stan powietrza w naszej gminie. Chodzi o rodzaj +działa+, które strzela w powietrze falami dźwiękowymi. Wystrzał generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę – poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM10 wystrzelony w górę nie będzie już groźny dla ich zdrowia. Podobnego urządzenia rolnicy używają do ochrony pól przed gradem” – wyjaśnił Baluś.

Jak dodał, badania będą prowadzone do 15 stycznia.

„Kolejne uruchamianie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Będzie jednak to się wiązało z wystąpieniem hałasu, za co pragniemy przeprosić” – powiedział rzecznik.

Kalwaria Zebrzydowska leży nieopodal Krakowa. W miasteczku mieszka 4,5 tys. osób, a w całej gminie – ok. 20 tys. 

Czytaj też: Fermy alg morskich pomogą w walce z madryckim smogiem

PAP/fot.Gmina Kalwaria Zebrzydowska