PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Trzy bieszczadzkie dzikie żubry pojechały do Bułgarii 

Trzy bieszczadzkie dzikie żubry pojechały do Bułgarii 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-10 22:00:00
żubry

Trzy żubry z dzikiego stada żyjącego w dolinie Sanu na terenie Nadleśnictwa Lutowiska w Bieszczadach (woj. podkarpackie) pojechały do Bułgarii.

Zasilą tam pierwsze dzikie stado tych zwierząt w Rodopach. Nowym miejscem bytowania podkarpackich żubrów będzie hodowla wolnościowa NANOVITSA, gdzie żyją już osobniki przywiezione z Niemiec w 2013 roku. Koszt transportu współfinansują Lasy Państwowe, ze środków Funduszu Leśnego w ramach projektu kompleksowej ochrony żubra w LP.

Żubry wyruszyły do Bułgarii 

Żubry wyruszyły w podróż w środę specjalnie do tego przystosowanym samochodem.

Jak poinformowała prof. Wanda Olech z Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, zwierzęta zostały najpierw uśpione i przebadane. „Żubrzyce zabezpieczono również od telazjozy środkiem antypasożytniczym. Wysłać możemy tylko zdrowe zwierzęta” – podkreśliła.

Nowym miejscem bytowania podkarpackich żubrów będzie hodowla wolnościowa NANOVITSA, gdzie żyją już osobniki przywiezione z Niemiec w 2013 roku. To jedno z miejsc promowanych przez fundację Rewilding Europe do wolnościowej hodowli żubrów. Krowy z Polski są dość daleko spokrewnione z nimi, zatem cenne z genetycznego punktu widzenia.

żubry

Koszt transportu współfinansują Lasy Państwowe

Jak tłumaczy zastępca nadleśniczego w Lutowiskach Rafał Osiecki, operację załadunku zwierząt utrudniły ostatnie opady śniegu, które uniemożliwiły dojazd TIR-em do odłowni. „Dlatego musieliśmy skrzynie z żubrami przewozić ciągnikiem w dolinę” – podkreślił.

Koszt transportu współfinansują Lasy Państwowe, ze środków Funduszu Leśnego w ramach projektu kompleksowej ochrony żubra w LP.

Działania na rzecz ochrony żubra w Polsce i Europie koordynuje zespół naukowców z SGGW pod kierunkiem prof. Wandy Olech. Opiekę w terenie nad dziko żyjącymi stadami żubrów sprawują leśnicy.

Dzięki tym działaniom żubrów w Polsce wciąż przybywa, w samych Bieszczadach na wolności żyje ich obecnie prawie 730 osobników. W ostatnich latach do różnych europejskich hodowli wyjechało z Polski prawie 100 tych zwierząt.

Czytaj też: Żubr spacerował po lubuskiej Leśnej Bazie Lotniczej

PAP/fot. krosno.lasy.gov.pl