PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Trąba powietrzna zniszczyła Bory Tucholskie! Krajobraz jak po wojnie!

Trąba powietrzna zniszczyła Bory Tucholskie! Krajobraz jak po wojnie!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-07-30 10:57:29
Trąba powietrzna

Niedawne silne wiatry, który przeszły przez Bory Tucholskie zniszczyły ponad 1000 ha lasów. Trąba powietrzna zniszczyła lasy głównie w Nadleśnictwie Osie (RDLP w Toruniu). Warto przypomnieć, ze dziewięć lat temu - 12 lipca 2012 roku - w tej samej gminie również doszło do potężnego kataklizmu.

Trąba powietrzna zniszczyła lasy w Osiu

Trąba powietrzna zniszczyła ogromne obszary. Powalone drzewa zatarasowały drogi, dlatego w pierwszej kolejności leśnicy wraz z pracownikami zakładów usług leśnych zabrali się za udrożnienie przejazdów. W niektórych miejscach powalone drzewa uwięziły ludzi w samochodach. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W pierwszych godzinach po tym wydarzeniu, priorytetem było udrożnienie dróg, które ze względu na powalone drzewa, stały się nieprzejezdne. Według szacunków zniszczeniu uległo ponad 1000 ha lasów, głównie w Nadleśnictwie Osie. 

Całkowicie zostały zniszczone lasy na powierzchni 200 ha i tam zostanie posadzony las od nowa. Na pozostałych 800 ha szkody mają charakter rozproszony. Dlatego leśnicy mają nadzieję, że kiedy usuną połamane drzewa, las się zabliźni.

Z uwagi na niebezpieczeństwo, do części lasów został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu. Jak tylko powierzchnia zostanie uporządkowana, zakaz zostanie niezwłocznie zniesiony.

Czy to koniec saksów? Polacy rzadziej decydują się na prace sezonowe za granicą

Trąba powietrzna dziewięć lat temu

Warto przypomnieć, ze dziewięć lat temu - Traba powietrzna Osie 12 lipca 2012 roku - w tej samej gminie również doszło do potężnego kataklizmu. Trąba powietrzna pojawiła się wtedy w miejscowości Stara Rzeka, a pas przejścia huraganu do dziś jest widoczny na zdjęciach satelitarnych.

Straty były tak ogromne, że sprzątanie i naprawa zniszczeń trwały kilka dni. Wiatr zrywał dachy z domów, wyrywał drzewa z korzeniami, łamał konary i wyginał słupy wysokiego napięcia.

To przerażające, co zobaczyłam w Starej Rzece. Starsi, rodowici mieszkańcy, z którymi rozmawiałam nie pamiętają podobnych zdarzeń. Przyznawali, że nie zdawali sobie sprawy, że podmuch powietrza może być tak silny i niszczący. Wielkie kamienie i drzewa leciały na odległość 40 metrów.

– mówiła wtedy Ewa Mes, ówczesny wojewoda kujawsko-pomorski.

Największe spustoszenie trąba powietrzna siała w miejscowościach Łążek, Stara Rzeka i Szarłata. Zniszczonych zostało 550 hektarów lasów, 5 osób rannych trafiło do szpitala, na szczęście nie odnieśli oni poważnych obrażeń. Wiatr uszkodził też 58 budynków, w tym 15 mieszkalnych. Jedna rodzina, została ewakuowana, bo jej dom był doszczętnie zniszczony.

lasy.gov.pl/wp.pl/fot.LP,M.Miszke