O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Telazjoza atakuje bieszczadzkie żubry! Czy odstrzał pomoże?

Telazjoza

Telazjoza atakuje polskie żubry. Profil Bieszczadzkie żubry informuje, że z decyzji zezwalającej na odstrzał chorych osobników do tej pory wykonano 28. Najwięcej pracy mieli leśnicy z Baligrodu, gdzie zabito 20 osobników, w Lesku udało się wyeliminować rozprzestrzenianie choroby od 6 sztuk, a w Komańczy dwóch.

Telazjoza atakuje żubry

Telazjoza to groźna choroba, która atakuje polskie żubry. Jedynym sposobem na jej powstrzymanie jest odstrzał chorych osobników.

Aby się nie zmarnowało, część mięsa zabitych żubrów trafiła do warszawskiego Zoo jako karma drapieżników, część pozostawiono drapieżnikom w lesie, ale w dwóch przypadkach musieliśmy zutylizować truchło ze względu na podejrzenia innych chorób zakaźnych. Wszystko odbyło się pod nadzorem służb weterynaryjnych. Finalnie przeprowadzone badania laboratoryjne nie potwierdziły u tych dwóch żubrów występowania chorób zakaźnych. Dodatkowo z większości okazów, wypreparowano czaszki, a z czterech osobników skóry, które zostaną przekazane jako eksponaty dydaktyczne do innych nadleśnictw.

– informuje profil Bieszczadzkie żubry.

Niestety telazjoza zaatakowała stosunkowo młode zwierzęta.

Niestety potwierdza się to, o czym już wcześniej pisaliśmy. Otóż 75% wyeliminowanych chorych żubrów miało ponad 10 lat, czyli ponad połowę średniej długości życia żubrów, ponad 14 lat miało aż 35%. Brak ingerencji w wiekową strukturę sprawia, że podatność całej populacji na choroby się zwiększa. Miejmy nadzieję, że z tej ekstremalnej sytuacji wyjdziemy mądrzejsi o wnioski, które same się nasuwają, a ich wdrożenie pozwoli na skuteczniejszą ochronę populacji bieszczadzkich żubrów.

– dodaje profil Bieszczadzkie żubry.

 Niewygodna prawda KE, czyli Copa i Cogeca miażdżą Strategię Bioróżnorodności

Telazjoza to groźna choroba

Telazjoza jest groźną chorobą powodowaną przez nicienie.Telazjoza Pasożyty te żyją w gałkach ocznych m.in. przeżuwaczy, powodują u nich ślepotę, zaburzenia ruchu i w konsekwencji śmierć. Telazjoza trapi część bieszczadzkiej populacji żubrów, a dokładnie żubry żyjące w zachodniej części gór.

Choroba jest silnie inwazyjna, bo przenoszą ją muchy, których nie sposób wyeliminować ze środowiska, a leczenie żubrów w stanie dzikim jest niemożliwe. Obserwacje z ubiegłego roku donosiły o kilkunastu osobnikach z widocznymi zmianami, spowodowanymi przez telazjozę, a po roku liczba osobników szacowana jest już na około 40. Choroba rozprzestrzenia się szybko, od jednego chorego żubra zarażają się średnio cztery kolejne żubry.

Pierwszy raz telazjoza zaatakowała bieszczadzkie żubry w 2012 r. w Balnicy. Żubr dotknięty chorobą był agresywny w stadzie, kłuł rogami inne osobniki, uderzał łbem o drzewa i nie bał się ludzi. Rok później, 2013 r. został wyeliminowany i wówczas okazało się, że był trapiony przez nicienie telazjozy. Od tego czasu stwierdzono tę chorobę u kilkunastu padłych osobników, w innych zaś przypadkach, z uwagi na stan rozkładu, nie dało się ustalić pewnej przyczyny śmierci.

fb/fot.Damian Stemulak,Nadleśnictwo Baligród/fot.Stanisław Kaczor

swiatrolnika.info 2023