PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Szczepienie przeciw wściekliźnie rusza tam już jutro!

Szczepienie przeciw wściekliźnie rusza tam już jutro!

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-05-12 13:07:46
Szczepienie przeciw wściekliźnie

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przesunął termin wiosennego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w tym województwie o 6 dni. Jak podano, potrwa ono od 13 do 21 maja. Szczepionki zrzucone zostaną z samolotów w lasach, na polach, łąkach i w parkach. Szczepienie przeciw wściekliźnie jest konieczne ze względu na notowaną ostatnio wzmożoną liczbę przypadków tej choroby na terenie naszego kraju. Akcja miała się rozpocząć pierwotnie 7 maja.

Szczepienie przeciw wściekliźnie

Szczepienia przeprowadzane są wiosną oraz jesienią. Według małopolskich służb weterynaryjnych, przez dwa tygodnie po jej zakończeniu nie powinno się wyprowadzać na zwierząt domowych na tereny niezabudowane.szczepienia przeciw wsciekliznie

Liczba przypadków wścieklizny dzięki stosowanym szczepieniom zmalała w regionie do zera. Jeszcze w 2010 r. odnotowano ich 118, a rok później 60. Najczęściej występowały na wschodzie regionu, w rejonie Tarnowa, Bochni, Brzeska. Ostatni przypadek zarejestrowano w 2018 r.

W Małopolsce szczepienie obejmie całe województwo. Podczas akcji na 1 km kw. terenów zielonych trafi ok. 30 dawek; nieco więcej w rejonie bytowania lisów. Na terenach zurbanizowanych szczepionka wykładana będzie ręcznie.

Czytaj także: Wścieklizna będzie zwalczana z samolotów! Rozrzucą szczepionki

Szczepienie przeciw wściekliźnie – jak wyglądają szczepionki?

Szczepionki są niewielkie. To brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości kilkuset metrów. Wojewódzki lekarz weterynarii zaapelował, by nie podnosić ich z ziemi. Jeśli zrobi to człowiek, praktycznie staną się bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą już kostki.

Służby weterynaryjne poinformowały, że przynęta na zewnątrz kostki nie jest niebezpieczna dla człowieka. W przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki, należy jednak niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Trzeba natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynem.

Wszelkich informacji w sprawie szczepień udzielają pracownicy wojewódzkiego inspektoratu weterynarii w Krakowie pod numerem telefonu 12 293 10 00.

PAP/fot. pixabay