O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Strefy ochronne gniazd bielików i bocianów czarnych

strefy ochronne

W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie wyznaczono kolejne strefy ochronne ptaków, a dokładniej gniazda bielika (Heliaeetus albicilla) i bociana czarnego (Ciconia nigra).

Strefy ochronne dla bielików i bocianów

Nowe strefy ochronne gniazd bielików zostały wyznaczone na terenie Nadleśnictw Mińsk i Łuków. Stosowne decyzje wydali Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska w Warszawie i Lublinie. Przeprowadzone przed wydaniem decyzji lustracje terenowe potwierdziły obecność w gniazdach zarówno dorosłych osobników, jak i piskląt. Oznacza to, że ptaki dobrze czują się w wybranych przez siebie miejscach.

Bielik to największy lęgowy ptak drapieżny w naszym kraju. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra, a waga dorosłych samic, które są nieco większe od samców, sięga 6 kilogramów. Gniazdo bielików to okazała konstrukcja posadowiona najczęściej na wytrzymałym starym drzewie, zbudowana z dość grubych kawałków drewna. Jedno gniazdo wykorzystywane jest przez parę ptaków przez wiele lat, a jego masa może dochodzić do 1000 kg. Pokarm bielików stanowią ryby oraz ptaki wodne, nie gardzi również ssakami i padliną. Ptaki osiągają dorosłość w wieku ok. 4-5 lat.

Z kolei bocian czarny, zwany hajstrą, to bliski kuzyn znanego wszystkim bociana białego. W odróżnieniu od niego, bocian czarny prowadzi wyjątkowo skryty tryb życia, a swoje gniazda zakłada zazwyczaj w głębi lasu, z dala od siedzib ludzkich. W tym przypadku strefy ochronne są więc konieczne. Pokarm bociana czarnego stanowią głównie małe ryby i płazy, które łowi w śródleśnych rzekach, stawach czy rozlewiskach. Liczebność tego gatunku w Polsce szacowana jest na 1200-1400 par.

Kolejny przypadek wścieklizny w Olsztynie

Strefy ochronne w Polsce

Zarówno bieliki, jak i bociany czarne są w Polsce objęte ochronąStrefy ochronne bocian bielik ścisłą, a wokół ich gniazd wyznacza się specjalne strefy ochronne, by ptaki nie były niepokojone. Pomysł tworzenia stref ochronnych w Polsce zrodził się pod koniec lat 50. XX wieku, z idei ochrony bielika, którego liczebność w tym czasie wynosiła ok. 100 par lęgowych.

Strefy ochronne nie budzą obecnie już tak dużych emocji jak dawniej i są ogólnie akceptowane. Wyniki naukowe (porównanie udatności lęgowej w gniazdach objętych ochroną strefową i jej pozbawionych) wskazują jednoznacznie, że spełniają one swoją rolę przyczyniając się do zwiększenia średniej liczby młodych przypadających na każdą parę przystępującą do lęgu. Przypadki łamania stref są obecnie bardzo rzadkie.

lasy.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023